Tuzla’da bir ilk daha hayata geçti…

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, bir ilki daha gerçekleştirerek 65 yaş üzeri yaşlıların kendi yaşıtları ile gündüz saatlerinde sosyal bir ortamda kaliteli vakit geçirebilecekleri Yaşlılar Merkezi’ni hizmete kazandırdı.

Yaşlıların boş zamanlarını değerlendirmeleri; sosyal, psikolojik ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı olunması ve günlük yaşam faaliyetlerine destek sunulması amacıyla hazırlanan ve ücretsiz hizmet veren Tuzla Belediyesi Yaşlılar Merkezi, törenle hizmete açıldı. Açılışa Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Tuzla Piyade Okulu Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Sebahattin Demirci, Tuzla Müftüsü Aşır Durgun, AK Parti Tuzla İlçe Kadın Kolları Başkanı Derya Bacacı, Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcıları, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

“GÖNÜLLERİ BİRLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”…

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, açılışta yaptığı konuşmada yaşlıları “toplumun hafızası” şeklinde tanımladı. Şehri emin olarak Tuzla’nın her şeyiyle kendisine emanet edildiğini ve bu emanete sahip çıktıklarını belirten Başkan Yazıcı; “Tuzla’nın şehri emini, bir şehrin emanet edildiği kişi olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda işin sosyal boyutuna önem vermeye çalıştık. Toplumun geleceği gibi geçmişinin de emanet edildiği bilinciyle hareket ettik. Toplumumuzun milli ve manevi değerleri ile beraber geçmişten gelen birikimlerimiz ve tecrübelerimizle Tuzla’mızın geleceğini çizmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken gönül dünyamızı da gönül ufkumuzu da olabildiğince açmaya gayret ediyoruz. Geçmişini bilmeyenin, geçmişinden bir haber olanın, büyükleriyle beraber yol yürümeyi bilmeyenlerin başarılı olması mümkün değildir. Tüm dezavantajına rağmen Tuzla’mıza cazibe oluşturmak gibi zor bir işi, birlikte olunca başarıyoruz. Bizim gerçekten ufkumuz olan, değerlerimiz olan, özümüz olan bütün değerlerimizi yaşatmayı, özellikle de Gönül Elleri Çarşısı ile toplumun sosyal açıdan dezavatajlı tüm kesimlerine ulaşmaya çalışıyoruz. Biz tüm sosyal belediyecilik hizmetlerimizde gönüllerimizi birleştirmeye ve sizinle beraber geleceğe bakmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

TUZLA BELEDİYESİ YAŞLILAR MERKEZİ İŞLEYİŞİ…

Tuzla Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü sorumluluğunda kurulan Tuzla Belediyesi Yaşlılar Merkezi, hafta içi 09.30-15.30 saatleri arasında 65 yaş üzeri, kendi gereksinimlerini karşılamasını engelleyici bir rahatsızlığı bulunmayan, günlük yaşam faaliyetlerini bağımsız olarak yapabilen, yalnızlık hissi duyan, engeli olup dışarı çıkmakta zorlanan yaşlılara hizmet verecek. Yaşlıların merkeze ulaşımı, Tuzla Belediyesi servis araçlarıyla sağlanacak. Sabah evinden alınan yaşlılar, gün sonunda tekrar evine bırakılacak. Merkeze gelen yaşlıların öğlen yemeği de Tuzla Belediyesi tarafından karşılanacak.

GÜNLÜK 25 KİŞİYE HİZMET VERME KAPASİTESİNE SAHİP…

Tuzla Belediyesi Yaşlılar Merkezi’nde yaşlıların kişisel bakımı, ilaçlarının belirtilen saatlerde ve uygun ölçüde verilmesi, tansiyon ölçümü ve insülin yapılması, sağlık kontrolleri ve tedavilerinin yapılması, psikolojik ve sosyal destek sağlanması hizmetleri yer alacak. Yaşlılara karşı ilgi ve duyarlılığı arttırmak amacıyla yaşlıların toplum içerisindeki konumu ve toplum için önemi, sorunları, ihtiyaçları, beklentileri ve sağlığı ile ilgili bilinçlendirici paneller düzenlenecek, yaşlıların gençlere hayat tecrübelerini aktarmalarını sağlayan organizasyonlar gerçekleştirilecek. Günlük 25 kişiye hizmet verme kapasitesine sahip olan Tuzla Belediyesi Yaşlılar Merkezi’nde zeka oyunları, müzik dinletileri, boyama ve resim çalışmaları, el sanatları, satranç turnuvaları, sportif aktiviteler, hobi bahçesi, kültürel ve sanatsal etkinlikler, özel gün kutlamaları ve geziler düzenlenecek.

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Pendiklilere yeni okul müjdesi !

Pendik Belediyesi, Pendik Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfı ve bağışçı katkılarıyla Sülüntepe Mahallesi’nde inşasına başlanan 24 derslikli ilkokulun temeli ...