Türkiye’nin ilk 1. sınıf Atık Getirme Merkezi kuruldu…

Pendik Belediyesi, Türkiye’nin ilk 1. sınıf Atık Getirme Merkezi’ni kurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylı 1. sınıf Atık Getirme Merkezi, Pendik Güllübağlar Mahallesi’nde hizmete girdi.

Üç dönüm arazi üzerine kurulan dev tesise; evlerden çıkabilecek organik çöpler harici ambalaj atıkları, lastikler, ahşap malzemeler, elektronik atıklar, piller ve tekstil atıkları kabul ediliyor. Yapılan bu tesiste doğa ve insan sağlığına zararlı olan florasan lamba, kullanım ömrü geçmiş ilaçlar ve evlerde oluşabilecek diğer tehlikeli atıkların da kabul edileceği 30 metrekarelik tehlikeli atık depolama bölümü de bulunuyor.

ATIKLARDAN HAM PLASTİK VE METAL ÜRETİLECEK…

Alanında uzman ekipler, Atık Getirme Merkezi’ne gelen atıkları bertaraf ettirmek için lisanslı firmalara teslim ederek, doğaya atılmadan geri dönüşümünü ve bertarafını sağlamış olacak. Geri dönüşüm firmaları da toplanan atıklardan ham plastik ve metal elde ederek fabrikalara gönderecek.

GERİ DÖNÜŞÜM KONUSUNDA DUYARLILIK ARTIYOR…

Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, ilçede geri dönüşüm konusunda duyarlılığın her geçen gün arttığını belirterek; “Toplanan atıkların usulüne uygun ayrıştırılarak ekonomiye yeniden kazandırılması için çalışıyoruz. Bu tesisle doğanın korunması ve ekonomiye katkı anlamında önemli bir adım daha atmış olduk. Vatandaşlarımızın da bu konuya sahip çıkacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Yeditepe Gurme

Açık havada iftarın adresi; Yeditepe Gurme

İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayının olmazsa olmazı kabul edilen iftar yemekleri arasında en cazip olanı, hiç şüphe yok ...