Türkiye’nin ilk özel Afet Eğitim ve Araştırma Enstitüsü kuruluyor…

1

Türkiye için kaçınılmaz bir gerçek olan deprem felaketine karşı sosyal bilinç anlayışıyla hareket eden Ataşehir Belediyesi ile AKUT, “Afet ve Acil Durum Eğitim Enstitüsü” kuruyor. Enstitü, Türkiye’nin ilk  özel Afet Eğitim ve Araştırma Merkezi olacak. 

AKUT Ataşehir Afet Eğitim ve Araştırma Enstitüsü, bilimsel araştırmalara evsahipliği yapacak. Enstitüde,  profesyonel arama-kurtarma ekipleri yetiştirilecek. Ayrıca, çocuklara ve yetişkinlere temel afet bilinci eğitimleri verilecek. Böylece, doğal afetlerde artık daha çok hayat kurtulacak. 

AKUT Ataşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Eğitim Enstitüsü’nün temel amacı;

– Risk ve afet eksenli bilimsel araştırmalar gerçekleştirmek,
– Farklı bilimsel disiplinlerden bu eksende çalışanları bir araya getirerek bilgi üretmek,
– Türkiye Afetler ve Kazalar Arşivi oluşturmak,
– Eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek olacak.

2

İstanbul’da unutulmaya başlanan, ancak Van’da yaşanan felaket sonrasında yeniden canlanan deprem hassasiyetini ve bilincini en üst seviyede tutarak, sürekli kılmak isteyen Ataşehir Belediyesi’nin AKUT ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucu kurulan enstitüde ayrıca;

– Ataşehir’deki 60 ilköğretim okulunda eğitim gören tüm öğrencilere temel afet bilinci eğitimi verilecek.
– Ataşehir’in makro ve yerel afet-acil durum planları hazırlanacak.
– Risk analizleri ve kentsel risk planlaması yapılacak.
– Kent Meydanı içinde oluşturulacak alanlarda halka açık eğitimler düzenlenecek. 
– Ataşehir Belediyesi bünyesinde afet arama-kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere profesyonel bir ekip oluşturulacak.

Bu eğitimler çerçevesinde, 2012 yılı içinde Ataşehir’de yaşayan 5 bin kişiye afet ve acil durum eğitimi verilmiş olacak. Ataşehir Emniyet Müdürlüğü karşısındaki Ek Hizmet Binası’nda eğitim çalışmalarına başlayacak Enstitü’de, bir enkaz simülasyon alanı da yer alacak.

3

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Vefalı Köfteci

Vefalı Köfteci Ataşehir’de!

Kadıköy Şaşkınbakkal merkezli Vefalı Köfteci, Ataşehir’de şube açtı. Ataşehir bölgesi sakinlerinden gelen yoğun talep üzerine olağanüstü lezzetini buraya ...