Türk-Macar Dostluk Parkı

Türk-Macar Dostluk Parkı açıldı

Pendik Yenişehir Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Türk-Macar Dostluk Parkı, renkli bir açılışla hizmete girdi.  Yaklaşık 3 bin metrekarelik parkın içinde, Macarların efsanevi futbolcusu Puskas’ın heykeli ile büyük boyutlu bir Rubik Küpü de bulunuyor.

Parkın açılışı dolayısıyla düzenlenen törene Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin ve kardeş şehir Kispest Belediye Başkanı Peter Gajda’nın yanı sıra Macaristan Parlamento Başkan Vekili İstvan Hiller, Macaristan İstanbul  Başkonsolosu Balazs Hendrich, Pendik Kaymakamı Yılmaz Şimşek ve çok sayıda davetli katıldı. Parkı Macar yetkililerle birlikte gezen Başkan Şahin, şunları ifade etti:

Türk-Macar Dostluk Parkı

KARDEŞLİK FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR…

“Kispest Belediyesi ile Pendik Belediyesi’nin 2010 yılından beri yürüyen kardeşlik faaliyetleri var. 2012 yılında Kispest Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk Parkı’nı hayata geçirdi. Yunus Emre Enstitüsü’nde ortak çalışmalarımız devam ediyor. Bugün de bu çerçevede dostluğumuzu pekiştirmek, daha kalıcı hale getirmek amacıyla güzel bir parkımıza Türk-Macar Dostluk Parkı adını verdik. Kispest Belediyemizle ortak bir çalışma olarak ortaya koyduk. Macarların İstanbul’a geldiği zaman ziyaret edebilecekleri bir yer olması için çalışma halindeyiz.”

İYİ İLİŞKİLERİN BİR MEYVESİ…

Kispest Belediye Başkanı Peter Gajda da Türk-Macar Dostluk Parkı’nı iyi ilişkilerin bir meyvesi olarak nitelendirerek, Pendik Belediyesi’ne teşekkür etti. Macaristan Parlamento Başkan Vekili İstvan Hiller de bu şekilde hayata geçen projelerin devam etmesi temennisinde bulundu. 

DEVASA SİHİRLİ KÜP YERLEŞTİRİLDİ…

Pendik Belediyesi tarafından tasarlanan Türk-Macar Dostluk Parkı, titizlikle inşa edildi. 2 bin 900 metrekarelik parkın içerisinde oyun grupları ve dinlenme alanlarının yanı sıra dönemin efsanevi Macar futbolcusu Ferenc Puskas’ın heykeli ve Pal Sokağı Çocukları Panosu gibi Macarları simgeleyen önemli değerlerin tanıtımı ile yine Macar Ernö Rubik’in icadı “Sihirli Küp” adlı oyuncağın büyük ölçeği de bulunuyor.

Türk-Macar Dostluk Parkı

Pendik Yenişehir Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Türk-Macar Dostluk Parkı, renkli bir açılışla hizmete girdi. Yaklaşık 3 bin metrekarelik parkın içinde, Macarların efsanevi futbolcusu Puskas’ın heykeli ile büyük boyutlu bir Rubik Küpü de bulunuyor…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...