namazgah

Tarihi namazgaha görkemli açılış

Osmanlı Devleti’nin 4. Padişahı Yıldırım Beyazıd tarafından İstanbul kuşatması esnasında 1396 yılında inşa edilen Anadolu Hisarı’nın yanındaki Toplarönü Namazgahı, Ramazan ve yaz ayları boyunca ibadet edilebilmesi amacıyla tamir edilerek düzenlenen törenle ibadete açıldı.

Yıldırım Beyazıd, Fatih Sultan Mehmed ve askerlerinin namaz kıldığı, sefer için dua ettiği yer olan Tarihi Anadolu Hisarı Toplarönü Namazgahı, Ramazan öncesinde İBB Mehter Takımı’nın gösterisi ve cuma namazıyla ibadete açıldı. Beykoz Belediyesi tarafından her yıl onarılıp, çevre düzenlemesi ve temizliği yapılarak vatandaşların yaz aylarında ibadetini yerine getirmeleri için açılan tarihi namazgah, 4. Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıd’ın İstanbul’un fethi için 1396’da yaptırdığı Anadolu Hisarı’nın bitişiğinde yer alıyor.

toplarönü namazgahı

TÜM ASKER VE  KUMANDANLAR İÇİN DUALAR EDİLDİ…

Kılınan cuma namazıyla birlikte ibadete açılan tarihi namazgah, yaz ayları boyunca cuma namazlarında, Ramazan ayı boyunca ise teravih namazlarında açık olacak. Namazgahın açılışına Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, başkan yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Bülent Küçük, meclis üyeleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. İBB Mehter Takımı’nın icra ettiği marşların kale burçlarında yankılandığı açılışta, cuma namazının ardından bugüne kadar İstanbul kuşatmalarına ve İstanbul’un fethine katılan tüm asker ve kumandanlar için dualar edildi.

Toplarönü Namazgahı

ÇOK ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR VE MEDENİYET MİRASI…

İstanbul’un Fethi’nin 564. yıl dönümünü kutlayan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, tarihi namazgahın bir sembol olduğunu vurgulayarak; “Zamana şahitlik eden tarihi dokuların korunması ve bu eserlerin gelecek kuşaklara teslim edilmesini fazlasıyla önemsiyoruz. Tarihi yapıların dokusu ve özellikleri bozulmadan, bakım ve temizliklerini gerçekleştiriyoruz. Atalarımız, ayak bastıkları her yere insanlık ve medeniyet götürmüştür. Anadolu Hisarı Namazgahı, bizim için çok önemli bir kültür ve medeniyet mirasıdır. Bu mirasa sahip çıkmak, gelecek kuşaklar için de büyük bir sorumluluk. Bu vesileyle Ramazan-ı şerifiniz hayırlı olsun” dedi.

Yıldırım Beyazıd, Fatih Sultan Mehmed ve askerlerinin namaz kıldığı, sefer için dua ettiği yer olan Tarihi Anadolu Hisarı Toplarönü Namazgahı, Ramazan öncesinde İBB Mehter Takımı’nın gösterisi ve cuma namazıyla ibadete açıldı…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...