Tarihin Kapısı “Dersim”e açıldı…

1

Doç. Dr. Erhan Afyoncu ve Dr. Coşkun Yılmaz’ın tarihi gerçeklere ışık tutan konferansı “Tarihin Kapısı”, bu ay yine çok önemli bir konuyu Sultanbeyliler ile paylaştı. Bu ayın konusu, son günlerin önemli tartışma konusu olan “Dersim Vakası” oldu.

Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta, Erhan Afyoncu ve Coşkun Yılmaz, “Dersim Olayları”nı Osmanlı devletinden başlayarak geniş açıdan değerlendirdi. Dersim Olayı’nın mahiyeti ve icrası itibariyle tarihin en dramatik olaylarından biri olduğunu belirten Coşkun Yılmaz, yaşanan tartışmanın karar vericiler ve uygulayıcılar için, geleceğe bakış açısından bir hatırlatmada bulunduğunu ifade etti.

Bu hatırlatmanın, tarih diye bir hafızanın var olduğunu ve kaydettiğini bir kez daha gözler önüne serdiğini belirten Yılmaz; “Alınan kararlar, gerçekleştirilen icraatlar, ne olursa olsun bir gün mutlaka gün yüzüne çıkacaktır” dedi.

Doç. Dr. Erhan Afyoncu ise, yaşanan tartışmalara açıklık getirmek ve olayı tüm boyutları ile ele almak için gelişmeleri Yavuz Sultan Selim döneminden itibaren değerlendirdi. Yavuz Sultan döneminde bölgenin fethiyle konuya giriş yapan Afyoncu, Dersim’in kelime manasının “Gümüş Kapı” olduğunu söyledi.

İkinci Abdülhamid döneminde Müslüman kanı dökülmesin diye Dersim’e yapılacak büyük askerî harekâttan vazgeçildiğini belirten Afyoncu, Dersim hadisesinde yaşanan dramatik olayları tek tek ele aldı. Başbakan Tayip Erdoğan’ın devlet adına özür dilemesinden memnuniyet ve övgüyle bahseden Afyoncu, yaşananları devletin halkıyla kucaklaşması olarak değerlendirdi.

2

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

6. İstanbulensis Şiir Festivali başladı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında ...