Tarihi binalarımıza sahip çıkalım!..

Kadıköy Belediyesi Tasarım Atölyesi (TAK), Kadıköy’de kamuya ait olup çökmeye bırakılmış yapılara sahip çıkılması için çağrı yaptı. “Tarihi ve kültürel değerlerimize sahip çıkıyoruz, çıkmayanları uyarıyoruz!” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bir ülkenin sosyal ve kültürel hayatının gelişmişliği ile ölçebileceğimiz koruma ve yaşatma düşüncesi, ülkemizde ne yazık ki ‘korunan’ yapının maddi karşılığı ile ölçülüyor. Tarihi ve kültürel mirasın korunması, yaşatılması ve sürekliliği konusu, ekonomik gelişme ile çevrenin korunması arasında, koruma ile kullanma amaçları arasında bir denge sağlanmasını gerektirir. Ülkemizde ise bu denge koruma lehine değil, kullanma lehine kullanılmıştır. Bu nedenle de tarihi yapının ekonomik getirisi, o yapının korunup korunması, kaderine terk edilip edilmemesi konusunda belirleyici olan önemli bir etken olmuştur.

TARİHİMİZİN SESSİZ TANIKLARI KADERİNE TERK EDİLİYOR…

Kadıköy’ün tarihi semtlerinden bir olan Rasimpaşa Mahallesi’nde yer alan, yakın tarihimizin özgün ve nitelikli sessiz tanıkları, restorasyon maliyetlerinin yüksek de olması nedeniyle kaderine terk edilerek günden güne eskimekte, yıkılmakta, uygunsuz müdahalelerle ciddi zarar görmekte ya da kasıtlı olarak ortadan kaldırılarak ‘araç otoparkı’ olarak kullanılarak geçmişin izleri yok edilmektedir.

ÜZERLERİNE DÜŞEN GÖREVLERİ YERİNE GETİRMİYORLAR…

Tarihi ve kültürel mirasımızın korunması durumu, her yurttaş için sorumluluk olduğu gibi bu konudaki en önemli görev kamu makamlarına düşmektedir. Söz konusu makamlar, korumacılığın sağlayacağı toplumsal yararın halka anlatılması ve benimsetilmesi, sağlıklı bir koruma bilincin gelişimi ve devamı için restorasyonda örnek uygulamalar yapmak zorundadır. Restorasyon işleminin konut sahiplerine devlet desteği sunarak yapılması talebimizin dışında, halihazırda kamunun elinde olup da herhangi bir işlem yapmadığı binaları öncelikle deşifre etmek istiyoruz.

KADIKÖY BELEDİYESİ, GÜÇLÜ BİR SİYASİ İRADE ORTAYA KOYUYOR…

Kadıköy Belediyesi, tarihi kültürel mirasımızı koruma konusunda güçlü bir siyasi irade ortaya koyarak, her sene bir tarihi konağı satın alıp, halkın ihtiyaçları doğrultusunda restore edip kullanıma açma sürecini başlatarak, kamunun bu yöndeki sorumluluğunun hatırlatıcısı olmuştur. Biz de Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait binalardan başlamak üzere, Kadıköy’de kamuya ait olup çökmeye bırakılmış yapılara sahip çıkılması için uyarıyoruz.

FARKINDALIĞI ARTTIRMA FAALİYETLERİ YÜRÜTÜYORUZ…

‘Şok Kıyı Köşe’ programımız kapsamında, Rasimpaşa Mahallesi Kır Kahvesi Sokak’ta geçtiğimiz haftalarda 5 saat içerisinde parka dönüştürdüğümüz alanda çocuklarla yaptığımız origami atölye çalışması sonucu çıkan ürünleri Vakıflar’a ait binalara yapıştırarak, bu konuda hem çocukların hem mahallelinin hem de Vakıflar’ın farkındalığını arttırıyoruz.”

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy’de halk otobüsü tramvay yoluna girdi!

Kadıköy’de direksiyonu kilitlendiği öne sürülen İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı özel halk otobüsü kaza yaptı. Kaza saat 10.00 sıralarında ...