Avrupa’nın en büyük diyabet merkezi Şile’de…

Sezonda günlük 500 bin kişinin ziyaret ettiği Şile, sağlık turizminin de merkezi olmaya hazırlanıyor. İstanbul’a yakınlığıyla dikkat çeken ve sağlıkta teşvik alan bölge, yabancı yatırımcıların da ilgi odağı oldu.

Şile’de uluslararası diyabet kompleksi olarak hizmet verecek ve Avrupa’nın en büyüğü olacak Diyabet Eğitim Kampı’nın 1-2 aya kadar açılması hedefleniyor. Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Sabah Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu. Şile’nin Nisan-Kasım aylarında turistlerin yoğun ilgisine maruz kaldığını dile getiren Tabakoğlu; Şile’deki turizm hareketliliğini 12 aya yaymak istediklerini, bu nedenle de ekonomik süreklilik sağlayacak projelere odaklandıklarını ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu:

YERLİ-YABANCI YATIRIMCILARIN GÖZDESİ ŞİLE…

“Şile, sağlıkta teşvik kapsamında olan bir ilçe. Avrupa’da hızla yayılan ve bir nevi yaşlı köyü olan geriatri (yaşlılık dönemi sağlık sorunu ve tedavileriyle ilgilenen tıp dalı) merkezini Şile’de kurmak isteyen yerli-yabancı yatırımcılar var. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi’nin Diyabet Vakfı ile ortaklaşa geliştirdiği Avrupa’nın en büyük diyabet eğitim ve kamp merkezi Şile’de inşa ediliyor. Uluslararası diyabet kompleksi olarak hizmet verecek olan bu merkez 1-2 aya açılacak.”

7 PARSEL VE 6 BLOKTAN OLUŞAN DEV PROJE…

Doğancılı Köyü’nde 50 bin 250 m2’lik alanda Türkiye’nin en büyük Diyabet Eğitim Kampı açılacak. 7 adet parselden oluşan Diyabet Eğitim Kampı’nın 18 bin m2’lik alanı tatil köyü konseptinde düzenlenecek. Proje; 3.900 metrekare inşaat alanına ve 3.745 metrekare havuz, spor tesisleri, otopark, açık hava tiyatrosu, peyzaj alanı gibi sosyal altyapı alanına sahip olacak ve 6 bloktan meydana gelecek.

TÜRKİYE’NİN İKİNCİ YERYÜZÜ PAZARI ŞİLE’YE…

Kırsal bölgelerde tarımsal nitelikli turizm çalışmalarını geliştirmek için düğmeye bastıklarını belirten Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, köylünün emeğini duyurabilmek amacıyla Yeryüzü Pazarı projesini başlattıklarını söyledi. Tabakoğlu, “İstanbul’un ilk Yeryüzü Pazarı’nı kuruyoruz. Dünyada 35 tane olan Yeryüzü Pazarı, Türkiye’de sadece Foça’da bulunuyordu. İkincisi de Şile’de kuruluyor. Pazarı 21 Haziran’da açacağız” dedi.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...