Suriye, Fikirtepe’ye girdi!..

Uzun zamandır Suriyelilerin yoğun göçünün Kadıköy’e yansımaları tartışılırken, göçmen çocuklar iyiden iyiye Fikirtepe’ye alıştı. Kadıköylü ve Suriyeliler arasında komşuluk ilişkileri başladı.

Kadıköy’de en az 3. yıllarını geride bırakan Suriyeli sığınmacılar ilçeden ayrılmıyor. Türkçeye hakim olmaya başlayan aileler, Fikirtepe’de barınabilmeleri nedeniyle Kadıköy’ü terk etmek istemiyor.

TÜM OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN ÇOCUK HER YERDE ÇOCUK…

Metruk binalarda aileleri ile birlikte sağlıksız koşullarda yaşayan Suriyeli çocuklar, tüm sorunlara rağmen gülümsemekten geri kalmıyor. Göçmen çocuklar ve Fikirtepeliler, komşuluklarını hatıra fotoğraflarıyla ölümsüzleştiriyor. Fikirtepe’nin gençlerinden Ramazan Erbaş’ın Suriye çocuklarla hatıra fotoğrafı da, Kadıköy’de göçmen gerçeğini sembolize eden dikkat çekici anlardan biri…

GELECEKLERİ NE OLACAK?

Ortadoğu’daki karışıklığın devam etmesi, “Suriyeli sığınmacıların gelecekleri ne olacak” sorusunu gündemde tutuyor. Demografik yapının değişmesi ve benzeri sebeplerle sığınmacıların kamplar dışarısına çıkarılmasına tepki gösteren önemli bir kitle dikkat çekerken; diğer yandan sığınmacıların çaresizliğine yardım eli uzatmak de insani görev olarak değerlendiriliyor.

sporvitrini

Hakkında Adem Giden

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

400 yetenekli çocuk aranıyor

“Geleceğin Şampiyonları Sporcu Yetenek Tespit Projesi” kapsamında Pendik’te 43 bin 278 ilkokul öğrencisinin sportif becerileri tarandı. İlk taramalar ...