Süreyya Paşa

Süreyya Paşa 62. ölüm yıldönümünde anıldı

Maltepe başta olmak üzere İstanbul’un Anadolu Yakası’na birçok hizmette bulunan Süreyya İlmen Paşa, ölümünün 62. yıldönümünde kabri başında dualarla anıldı. Anmaya katılan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç; “Ne mutlu ki biz böylesi bir çınarın gölgesinde yaşıyoruz. Süreyya Paşa’nın ortaya koydukları yolumuzu aydınlatıyor. Ruhu şad olsun” dedi.

Maltepe Belediyesi, Anadolu Yakası’na birçok hizmette bulunan asker, siyasetçi ve işadamı Süreyya İlmen Paşa’nın 62. ölüm yıldönümünde bir anma etkinliği gerçekleştirdi. Programa Süreyya Paşa’nın torunu Muammer Erbay, torununun kızları Zeynep Gambetti, Bige Aksel ile Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe Cezaevi Jandarma Tabur Komutanı Yarbay Cemil Özdemir, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, çeşitli kurumların temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Süreyya Paşa

DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ ÇELENK GÖNDERDİ…

Tam 62 yıl önce, 6 Şubat 1955 tarihinde vefat eden Süreyya Paşa’nın Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde yer alan kabri başında düzenlenen törende, Yasin-i Şerif ve dualar okundu. Programa katılanlar arasında ünlü oyuncu Atilla Yiğit göze çarparken, Darüşşafaka Cemiyeti de çelenk gönderdi.

ALİ KILIÇ: BİR ÇINARIN GÖLGESİNDE YAŞIYORUZ…

Maltepe Merkez Camii Müezzini Necip Demirel, Mimar Sinan Camii Müezzini Abdülkadir Ceylani ve Varnalı Galip Bey Camii Müezzini Burak Yıldız’ın okuduğu dualar sonrası bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ali Kılıç; “Her geçen gün burada daha çok katılımın olması bizleri memnun ediyor. Hakikaten Maltepe’ye önemli hizmetleri dokunan Süreyya Paşa’nın yaptıkları yanında bizlerin yaptıkları denizde bir kum tanesidir. Yaklaşık 1.5 milyon metrekarelik toprağını ilçe halkına bağışlayan, ilk fabrika, ilk futbol kulübünü kurarak ilklerin insanı olan Paşamız bizleri gururlandırıyor. 1928’den bu yana 22. belediye başkanıyım. Herkesin bu ilçeye hizmetleri dokundu, ruhları şad olsun. İşte Süreyya Paşa hepimizin çınarı, onun ışıklı yolunda öğreneceğimiz çok şey var. Onu genç kuşaklara aktaracağız. Ne mutlu ki biz böylesi bir çınarın gölgesinde yaşıyoruz” dedi.

MEVLİT ŞEKERİ DAĞITILDI…

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan da yazar, tarihçi, edebiyat tarihçisi, müzeci ve mutasavvıf Mahmut Kemal İnal’ın “Semere-i hayat (hayatın anlamı) hayırla anılmaktır” sözünü söyleyerek, Süreyya Paşa’nın buna en iyi örnek olarak verileceğini ifade etti. Anmaya katılanlara mevlit şekeri ve “İstanbul’da İz Bırakan Paşa: Süreyya” isimli kitapçık da dağıtıldı.

Maltepe başta olmak üzere İstanbul’un Anadolu Yakası’na birçok hizmette bulunan Süreyya Paşa, ölümünün 62. yıldönümünde kabri başında dualarla anıldı…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Fikret Bay

Maltepe Çerkez Derneği’nin acı kaybı: Fikret Bay vefat etti

Maltepe Çerkez Derneği’nin sevilen saygın üyelerinden Fikret Bay (74), yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak hayata gözlerini yumdu. Bay’ın cenazesi, ...