Berber ve kuaförlere hijyen eğitimi…

1

Sultanbeyli Belediyesi, Sultanbeyli Toplum Sağlığı Merkezi ve Sultanbeyli Esnaf Odası işbirliğiyle, Dr. Fatih Değirmenci tarafından ilçede hizmet veren berber ve kuaförlere “Hepatit B Hastalığı ve Hastalıktan Korunma Yolları” hakkında seminer verildi.

HEPATİT B, KANSER YAPAN ETKENDİR…

Hepatit B hastalığının bulaşma yollarını anlatan Dr. Fatih Değirmenci, berber ve kuaförlerin insanların tenine temas eden bir meslek grubunda bulunmaları nedeniyle; hem çalışanların, hem de müşterilerin, diğer mesleklere oranla daha fazla risk taşıdıklarını söyledi. Hepatit B virüsünün sigaradan sonra en çok kanser yapan etken olduğunu söyleyen Değirmenci, Hepatit’ten korunmanın en etkili yönteminin aşı olduğu, hastalıktan tamamen korunmak için ise, kişinin ömrü boyunca 3 kez aşı yaptırmasının faydalı olacağını ifade etti.

MÜŞTERİLER, TEMİZ MALZEMELERİ TALEP ETMELİ…

Dr. Değirmenci, ortak malzemelerin kullanıldığı yerler olan berber ve kuaför salonlarında; çalışanların tıraş bıçağı, makas, manikür ve pedikür gibi aletleri iyice dezenfekte etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Müşterilerin, berber ve kuaför salonlarında nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda da bilgi veren Dr. Fatih Değirmenci; müşteri baskısının hijyen bir ortam için çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları anlattı: “Havlular çok önemli, havluların tek kullanımlık olması ve kaynatılarak temizlenmesi gerekir. Havlunun dışarıda kurutulması hijyenik olarak riskli, müşteri buna dikkat etsin. Nem, her zaman için bakterileri aktarır.”

3

Tek kullanımlık jilet kullanılmasına özellikle dikkat çeken Değirmenci, müşterilerin mutlaka kendilerine özel jilet açılmasını istemelerini tavsiye etti. Hepatit ve AIDS hastalıklarının kanla bulaşan hastalıklar olduğunu hatırlatan Değirmenci, kullanılan kan taşlarına bulaşacak olan hastalıklı kanın diğer insanlara rahatlıkla geçebileceğini, bu nedenle tek kullanımlık kan taşlarının kullanılmasının zaruri olduğunu ifade etti.

KULLANILAN MALZEMELER DEZENFEKTE EDİLMELİ…

Manikür-pedikür yaptıranların büyük risk altında olabileceklerine dikkat çeken Değirmenci, bu alanda kullanılan aletlerin sterilizasyonuna çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Kullanılan malzemelerin sadece yıkamakla sterilize edilemeyeceğini belirten Değirmenci, bu malzemelerin makinalarda steril edilmesi gerektiğini söyledi.

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

6. İstanbulensis Şiir Festivali başladı

Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen VI. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 17 ülkeden 38 şairin katılımıyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında ...