Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği büyüyor…

1

Sosyal demokrat belediyeleri bir araya getirerek, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği sürecine katkıda bulunmak ve AB Belediyeleri ile Türkiye Sosyal Demokrat Belediyeleri arasında işbirliği çalışmaları yapmak amacıyla İstanbul’da bulunan 12 CHP’li belediyenin kurduğu Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM), hızla büyüyor. Halen üye sayısı 37 olan SODEM,  haftasonu Trakya Bölgesi’nde bulunan belediyelere tanıtım toplantısı düzenledi.

İstanbul’da bulunan 12 CHP’li belediyenin bir araya gelmesiyle altı ay önce kurulan ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün Dernek Başkanlığı’nı üstlendiği Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği, tanıtım çalışması için Silivri’de, Trakya Bölgesi’nde bulunan belediye başkanlarıyla bir araya geldi.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın evsahipliğinde Silivri Klassis Otel’de bir araya gelen  belediye başkanlarına SODEM’in kuruluş sürecini anlatan Kadıköy Belediye Başkanı ve Sodem Yönetim Kurulu Başkanı Selami Öztürk; Sodem’in Belçika’da büro açarak Türkiye’nin AB’ye katılımı sürecine katkı sunacağını, tanıtım çalışmaları yapacağını ve AB fonlarından Türkiye’deki sosyal demokrat belediyelerin de yararlanmaları konusunda faaliyetlerde bulunacağını söyledi.

Öztürk, şöyle konuştu: “Derneğimizin amacı, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde Sosyal Demokrat Belediyeler olarak katkı sunmak, Türkiye’deki Sosyal Demokrat Belediyeler ile Avrupa Birliği Belediyeleri arasında ortak proje üreterek işbirliği yapmak, sosyal ve kültürel aktiviteler düzenleyerek bu sürece olumlu katkıda bulunmaktır.  İstanbul’da bulunan Kartal, Maltepe, Ataşehir, Adalar, Avcılar, Büyükçekmece, Silivri, Sarıyer, Bakırköy, Beşiktaş ve Çatalca Belediyeleri ile bir araya gelerek Sodem’i kurduk. 12 olan üye sayımız, şu anda 37’ye yükseldi. Üye sayımız her geçen gün artıyor.”

2

CHP’li belediyeler birbirlerine sahip çıkacak…

Başkan Öztürk, Sodem’in yurtdışında tanıtım, AB ilişkileri ve fonlardan yararlanma çalışmaları dışında; Türkiye’de de kendi aralarında eğitim, dayanışma, yardımlaşma ve işbirliği çalışmaları yapacağını kaydetti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Sosyal Demokrat  Belediyeleri itibarsızlaştırma çalışmalarına karşılık, Sodem’in çatısı altında  sırt sırta vererek birbirimize sahip çıkacağız. Sodem’in  çatısı altında Sosyal Demokrat Belediyeler bir araya gelecek ve sorunlarını konuşup, tartışıp, çözüm bulacaklar. Ayrıca ortak projeler yaparak, birlikte çalışma yapacaklar.” 

Trakya Bölgesi’nden 30 belediye başkanı katıldı…

Sodem’in Silivri’deki tanıtım toplantısına, Trakya Bölgesi’nde bulunan 34 CHP’li belediyeden 30 Belediye Başkanı katıldı. Dört Belediye Başkanı ise mazeret bildirerek toplantıya gelemediler. Tanıtım toplantısına katılan belediye başkanları, toplantı sonunda  sorunlarını ve isteklerini dile getirerek, Sodem’in kurulmasından duydukları memnuniyeti belirtiler. Belediye Başkanları, kısa sürede Sodem’e üye olmak için gerekli prosedürleri tamamlayacaklarını da kaydettiler.

 

sporvitrini

Hakkında İrem Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Genç yetenekler Satranç Turnuvası’nda yarıştı

Sancaktepe Genç Gelecek Spor Kulübü tarafından gerçekleştirilen satranç turnuvası kıyasıya mücadeleye sahne oldu. ZİHİN JİMNASTİĞİ İÇİN… Genç Gelecek ...