Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan sebze ve meyve atıkları, kompost yapılarak toprakla buluşuyor.

Temiz bir dünya, sürdürülebilir çevre ve milli ekonomiye katkı için başlattığı “Sıfır Atık” projesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülkeye örnek gösterilen Beykoz Belediyesi, projenin kapsamını günden güne genişletiyor. İlçenin 22 noktasında kurulan atık getirme merkezleri, okullar, alışveriş merkezleri, siteler ve kamu binalarında yürütülen projeye; pazar yerleri, restoran ve marketler de dâhil edildi. Çevreye duyarlı vatandaşların atık getirme merkezlerine bıraktıkları ambalaj, kıyafet, elektronik, cam, kitap, pil, ilaç, oyuncak ve atık yağlar, geri dönüşümle değerleniyor. Haftanın 7 günü ilçede kurulan pazarlardan çıkan sebze ve meyve atıkları ise, belediye ekipleri tarafından ambalaj atıklara karışmadan kaynağında ayrı toplanıyor. Organik atık yönetimi kapsamında pilot bölgelerdeki market ve restoranlara bilgi verilip, atıklarının konteynerlerde ayrı biriktirilmesi sağlanıyor.

Sıfır Atık

MEYVE BAHÇESİ VE PARKLARDA KULLANILIYOR…

Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün merkez binasında kurulan makinede işlenen pazar atıkları, kompost yapılarak Paşamandıra Meyve Bahçesi ve ilçedeki parklarda doğaya kazandırılıyor. Meyve Bahçesi’nde kimyasal gübre yerine kompost uygulanmış toprakta yetiştirilen sağlıklı sebze ve meyveler, sofralarda güvenle yerini alarak sürdürülebilir bir döngü oluşturuyor.

KOMPOSTUN FAYDALARI…

– Toprağın boşluk hacmini arttırır.
– Toprağın işlenmesini kolaylaştırır.
– Zeminin su tutma kapasitesini arttırır.
– Toprağın havalandırılmasını kolaylaştırır.
– Bitki kök büyümesini teşvik eder.
– Yetiştirilen bitkilerin daha sağlıklı, hastalıklara ve zararlılara karşı daha dayanıklı olmasına olanak sağlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik Belediyesi İlaçlama

Pendik Belediyesi İlaçlama Çalışması Başlattı

Pendik Belediyesi ekipleri havaların ısınmasıyla birlikte kent genelinde sivrisineklere karşı ilaçlama çalışması başlattı. Pendiklilerin rahat bir yaz geçirmesi ...