Şehzade Köşkleri restore ediliyor…

1

İstanbul İl Özel İdaresi’nin koordinatörlüğünde restorasyon sürecinden geçecek olan Şehzade Köşkleri, II. Abdülhamit döneminin bir hatırası… Şehzade Köşkleri’nin proje çizimlerini tamamlayan İstanbul İl Özel İdaresi, köşklerin restorasyonunu 2012 yılında tamamlamayı planlıyor.

Sultan II. Abdülhamit döneminde yapılan bu köşkler, Şehzade ve Sultan Köşkleri olarak anılıyor. Hünkâr Dairesi ve Damatlar Daireleri civarında yer alan köşklerin her biri, farklı plan şemasına göre ele alınmış. Bazıları ahşap, bazıları kâgir olan bu binalar, bir veya iki katlı olarak yapılmış. Köşkler, Abdülhamit döneminde Avrupa’dan alınan yeni bir inşaat tekniği ile yapılmış ve yeni teknik ile hem zamandan, hem de paradan tasarruf elde edilmiş.

Köşk’ün restorasyonuna başlanıyor…

Köşkler, zaman içerisinde farklı dönemlerde farklı şekillerde kullanılmış. Bir dönem, öğrenciler için karakalem resim derslerinin verildiği bir mekâna dönüştürülmüş. Yıldız Teknik Üniversitesi döneminde Saymanlık Binası olarak kullanılmış. Daha sonra da bir süre boş kalmış ve son olarak da personel için lojman olarak kullanılmış. Değişik amaçlar için kullanılırken, tarihi yapıda bozulmalar olmuş.

Köşklerin tarihi sürecini titiz bir çalışma ile inceleyen İstanbul İl Özel İdaresi, 100 m2’lik bir alana sahip tarihi yapının tüm mimari özelliklerini ön plana çıkaracak ve tarihteki asıl görünümüne kavuşturacak. Uygulamanın başlamasıyla köşkün unutulan tarihi yüzü zamanla ortaya çıkacak.

2

3

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İş Arayanlar

İş Arayanlar ile İş Verenler Kartal’da Buluştu

iş arayanlar ile iş verenleri buluşturmaya devam eden Kartal Belediyesi; Ekolojik Eğitim Çadırı’nda iş arayan vatandaşlarla firma temsilcilerini ...