Bir varil, bir ağaç…

1

Pendik Belediyesi ve PETDER arasında imzalanan protokole göre, ilçedeki atık motor yağları toplanmaya başlandı. İmzalanan protokole göre, PETDER tarafından toplanan atık motor yağları, lisanslı işletmelerce enerji olarak geri kazandırılacak. Böylelikle, atık motor yağları çevreye bırakılarak çevreye zarar vermemiş olacak.

Bunun için vatandaşlar, çalışmalarla ilgili olarak afiş ve broşürlerle bilgilendiriliyor. Belediye’nin 444 76 35 numaralı çağrı merkezinden, atık motor yağlarının toplanması ile ilgili gerekli bilgi öğrenilebilir.

Hem sağlık hem çevre açısından önemli bir proje…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda toplanan her varil atık yağı için bir fidan dikiliyor. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde, atık motor yağlarının toplanmasında tek yetkili kuruluş olan PETDER, toplanan her varil atık motor yağı için “Bir Varil Bir Ağaç” projesi ile bir fidan dikiyor. Atık yağların toplanması için yürütülen bu proje ile hem çevre ve insan sağlığı korunuyor, hem de çocuklarımıza ve ülkemize daha güzel bir çevre bırakılacak.

Atık motor yağlarının çevreye zararları…

Toprağa dökülen atık yağlar, yer altı sularını kirletir, bitkileri tahrip eder, toprak ürünlerinin azalmasına sebep olur. Topraktaki besin zincirinde birikerek insanların zehirlenmesine neden olabilir. Suya karışan atık yağlar, suda yaşayan canlıların ölümünde sebep olur. Kontrolsüz olarak ısınma ve enerji amacıyla yakılan yağlar, insan sağlığı açısından ciddi zararlara neden olan kirleticilerin havaya karışmasına neden olur. Bilimsel veriler, bu kirleticilerin genotosik kanserojen kaynağı olduğunu göstermektedir.

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik

Pendik Çarşı’ya üç katlı otopark

Pendik Çarşı’nın otopark ihtiyacını karşılamak amacıyla Mostar Viyadüğü yanına inşa edilen 462 araç kapasiteli katlı otopark tamamlandı. Pendik ...