Sağlıklı yaşam için pedal çevir…

Kadıköy, İstanbul’da en çok bisiklet kullanılan ilçelerin başında yer alıyor. Moda’dan Bostancı’ya, Maltepe’den Pendik’e Anadolu Yakası sahilleri, yaz aylarının gelmesi ile birlikte bisiklet tutkunlarının akınına uğruyor.

Ulaşım ya da hobi amaçlı çevrilen her pedal, kalp ve damar sağlığına önemli katkı sağlıyor. Bisikletin kısa mesafelerde ulaşım amaçlı kullanılması, trafik yoğunluğunu azaltarak atmosfere karbondioksit salınımını da engelliyor.

ŞEHİRLER, BİSİKLET KULLANIMINA GÖRE DÜZENLENMEYİNCE…

Türkiye’de bisiklet kazaları, dünya ortalamalarına göre bir hayli yüksek… Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerine göre, Türkiye’de ölümlerin yüzde 5’i bisiklet kazalarında meydana geliyor. Ana arterlerde bisiklet yollarının bulundurulmaması ve kaldırım işgalleri nedeniyle araçlar ile birlikte yolları kullanmak zorunda kalan bisiklet sürücüleri, kaza riski ile karşı karşıya geliyor. Yine Türkiye’de toplumun bisiklet kullanımına önyargı ile yaklaşması ve bisiklet sürücülerinin trafikte taciz edilmesi, kaza nedenleri arasında gösteriliyor.

ANADOLU YAKASI’NDA ÖZGÜRCE…

Şehir merkezlerinde pedal çeviremeyen bisiklet tutkunlarının İstanbul’daki ilk adresi Kadıköy-Maltepe-Pendik hattı… Adalar manzarasında denize paralel bisiklet yolu, sağlıklı ve güvenli bir bisiklet sürüş atmosferi sağlıyor.

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Plak Günleri

Kadıköy’de Plak Günleri

Kadıköy Belediyesi’nin üçüncü kez düzenlediği Kadıköy Plak Günleri’nde plaklar, bu yıl Türk müziğinin en önemli seslerinden biri olan ...