Saffet Emre Tonguç, Boğaz’ı gezdirdi…

Tarihçi ve seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç’un Boğaz’ı ve yalıları anlattığı keyifli tur, geçtiğimiz akşam gerçekleşti.

Kültür, lezzet ve gurme turlar konusunda oldukça önemli bir yeri olan Gezgin Damaklar’ın organize ettiği gezi, aynı zamanda bir “Mehtabiye” özelliği de taşıdı. 09-10 Eylül tarihlerinin Ay’ın en parlak olduğu zamanlar olmasından yola çıkan Tonguç, gezinin 10 Eylül tarihinde yapılmasını özellikle planladı.

ÜNLÜLER RAĞBET GÖSTERDİ…

Geziye, televizyon ve basının yanı sıra iş dünyasından da ünlü isimler katıldı. Haluk Bilginer, Kenan Erçetingöz ve Can Ataklı bu isimler arasındaydı. 10 Eylül akşamı Kabataş İskelesi’nde buluşan yaklaşık 200 davetli, Kraliçe II. Elizabeth başta olmak üzere dünyanın önemli devlet adamlarını ve ünlülerini ağırlayan “Keyif Style” yatına binmek üzere bir araya geldi. Saat 18.30 sularında hareket ederek başlayan gezi, yaklaşık 4 saat sürdü.

BOĞAZİÇİ YALILARI, SAHİPLERİ VE HİKÂYELERİ…

Gezi boyunca dünyanın en güzel su yollarından biri kabul edilen Boğaziçi ve kenarında sıralanmış yalıları, sahiplerini ve hikayelerini anlatan Saffet Emre Tonguç; “Böylesine bir güzelliğe sahip olabilmiş olmanın değerini verebiliyor muyuz? Lütfen herkes bu soruyu kendisine sorsun” dedi.

İSTANBUL’A İLGİSİZ KALMAYIN…

Gezi sırasında 2012’nin En İyi Gezi Kitabı ödülü alan “Boğaz Hakkında Her Şey” adlı kitabını da katılan konuklara imzalayan Saffet Emre Tonguç; “İstanbul’a yapılacak en büyük iyilik, O’na ilgisiz kalmamaktır” dedi.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir yorum

  1. Melike İlercil

    Bilseydim hiç kaçırmazdım.

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Ressam Lian Lutfija göçün izlerini resmetti

Empresyonist (izlenimcilik) sanatın, genç kuşak başarılı temsilcilerinden Lian Lutfija’nın, “Küllenen Zamanlar (As Time Fading Away)” isimli resim sergisi, ...