Sabiha Gökçen Havalimanı’na termal kamera sistemi…

1

Sabiha Gökçen Havalimanı, bagaj bantlarında olası kazaların önlenmesi için dünyada bir ilki gerçekleştirerek “Termal Kamera Sistemi”ni devreye soktu. Termal Kamera Sistemi’nin amacı, bagaj bantlarına düşen çocuk ve yetişkin yolcuların sağlığını korumak.

Check-in kontuarlarındaki bagaj bantlarına kurulan bu sistem, herhangi bir kişi bagaj işlem alanına girdiği anda, termal kameradan aldığı görüntüyle taşıma bantlarını otomatik olarak durduruyor. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, bu sistemi kuran ilk havalimanı olurken; dünyanın en güvenli havalimanlarının da arasına girdi.

Yıllık yolcu sayısını 14 milyona çıkaran Sabiha Gökçen Havalimanı, bu yeni uygulamayı tüm dünyada her yıl havalimanlarında yaşanan kazalar arasında, küçük çocukların bagaj taşıma bantlarına (konveyör) çıkarak sisteme girmesinin önemli bir yer tuttuğu gerçeğini dikkate alarak geliştirdi. Bir senelik çalışma ve altı aylık deneme süresinin ardından uygulamaya alınan sistem, her biri iki taşıyıcı banttan sorumlu olan dört adet termal kameradan oluşuyor.

Termal kameralar, belirlenen dereceye ayarlanmış olan ısının üstünde bir sıcaklık algıladığı takdirde, acil durdurma sistemi devreye giriyor. Sistem alarm verdiğinde, otomatik olarak taşıyıcı bant durduruluyor. Durum, BHS kontrol odasında anında görüntüleniyor ve aynı zamanda havaalanı görevlileri e-mail aracılığıyla hemen bilgilendiriliyor.

Berk Albayrak: “Çocuk yolcuların kaza olasılığı sıfıra yaklaştı…”

İSG Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Berk Albayrak, sistemden çok memnun olduklarını, böylece olmaması gereken yerde bulunan çocuklara zamanında müdahale edebildiklerini aktardı. Sistem uygulamaya alınmadan önce birçok test yaptıklarına dikkat çeken Albayrak; “Defalarca yapılan testlerde her seferinde taşıma bandının durduğunu gördük” dedi.

Termal görüntülü güvenlik sisteminin, bagaj taşıma bantlarına bir çocuğun dâhil olduğu kaza olasılığını sıfıra yaklaştırdığını söyleyen Berk Albayrak; “Bu da güvenlik sisteminin kesinlikle yapılan yatırıma değer olduğunu gösteriyor. Diğer havalimanlarının da bu tarz termal görüntüleme bazlı güvenlik sistemlerini kurmaya başlayacaklarını düşünüyorum. Bu muhtemelen sadece zaman meselesi” dedi.

1

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

AYGAD

AYGAD güçlü yönetimiyle yoluna devam ediyor

Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği’nin (AYGAD) Olağan Kongresi, dernek binasında gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrenin ...