5 boyutlu dönüşüm

Pendik’te 5 boyutlu dönüşüm devri

Pendik Belediyesi, kentsel dönüşüme 5 Boyut çalışmasıyla yeni bir yaklaşım getirdi. AB destekli “C3PO” projesi için pilot bölge seçilen Pendik’te üç yıldır devam eden çalışmalar neticesinde vatandaşlar, kentsel dönüşümün öncesini ve sonrasını sanal olarak görebilecek.

Avrupa Birliği destekli, çok uluslu 21 ortaklı C3PO Projesi için Finlandiya ve Belçika ile birlikte üç yıldır yürütülen çalışma, Pendik’te düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Pendik Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “5 Boyutlu Kentsel Dönüşüm Kavramına Yenilikçi Bakış” toplantısı; proje ortaklarının, akademisyenlerin, yurtdışı ortakların temsilcilerinin, bakanlık çalışanları ve yerel yöneticilerin yer aldığı kalabalık bir katılımla The Green Park Hotel Pendik’te gerçekleşti.

VATANDAŞ DÖNÜŞÜMÜ ÖNCEDEN GÖRECEK, KATILIM SAĞLAYACAK…

Toplantının açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, C3PO Projesi’nin temel amacının kentsel dönüşüm konusunda yapılacak çalışmaları vatandaşa doğrudan anlatabilmek olduğunu belirterek; “Şehir planlamasında uzmanların teknik çalışmalarını vatandaş anlayamıyor, bu yüzden de katkı sağlayamıyor. Bu platformun temel kaygısı, vatandaşların yaşadıkları bölgede yapılacak dönüşümle ilgili çalışmaları en net biçimde görmesini ve anlamasını sağlamak. Pendik ile birlikte Finlandiya ve Belçika’dan 5 şehir, uzmanlar, akademisyenlerin üç yıldır sürdürdükleri bu çalışma hem mimari yapıdaki değişiklikleri, hem de bunun sanal gerçeklikle görülebilmesini sağlıyor. Vatandaş, yaşadığı yerin veya gayrimenkulünün geleceğini merak ediyor. Yapılacakları gösterip, o sürece vatandaşı kattığınız zaman, planladığınız şeyleri hayata geçirmeniz daha kolay oluyor. Bu katılımı sağlamak için sosyal medyada da paylaşım yapılacak” dedi.

DÖNÜŞÜMDE ASIL PROBLEM MÜLKİYET…

Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Vahap Doğan da projenin Pendik’teki planlama süreçlerine dahil edilmesiyle ilgili bilgi verdi. Kentsel dönüşümde mülkiyet konusunun önemli olduğunu ve alanların birbirinden farklılık gösterdiğini söyleyen Doğan, Taşlıbayır ve Ertuğrulgazi’deki dönüşüm alanlarını örnek olarak sundu. Vahap Doğan, bu iki bölgenin mülkiyet yapısının birbirinden farklı olduğunu, ancak yollarıyla ve binalarıyla nitelikli ve konforlu yaşam alanlarına dönüştürülmesi için çalışmaların sürdüğünü anlattı.

YAPILACAK YENİ BELEDİYE BİNASINI 3B GÖZLÜKLERLE İZLEDİLER…

Proje kapsamında Pendik’te örnek uygulama alanı olarak Bahçelievler Mahallesi’nde yapılacak yeni belediye binası ve çevresi seçilerek, dönüşüm 5B ile modellendi. Üç yıl boyunca toplanan verilerin analiz edilmesiyle alanın simülasyonu hazırlandı. Böylece hem binanın hem de çevresinde yaşanacak değişikliklerin sanal olarak görülebilmesi sağlandı. Toplantı esnasında 3 boyutlu gözlükler ile katılımcılarla paylaşılan uygulama büyük ilgi gördü.

5 boyutlu dönüşüm

DÖNÜŞÜMÜN GELECEĞİ SİMÜLASYONLA GÖRÜLECEK…

Pendik Belediyesi, Avrupa Birliği EUREKA Programı altında C3PO (Collaborative City Co-Design Platform) Projesi için pilot bölge seçilmişti. Diğer proje ortakları Finlandiya ve Belçika’nın pilot uygulama şehirlerinde seçilen alanlarda 5B (5 Boyut) çalışması yürütüldü. 5 boyutun ilk üçünde, örnek uygulama alanlarının mevcut yapıyla 3B modeli çıkarıldı. 4. boyutta ise zaman içinde değişen faktörler; trafik, alt ve üst yapı gibi veriler dikkate alınarak modellendi. 5. boyutta da toplanan tüm veriler kullanılarak, çeşitli simülasyonlar yapıldı. Böylece vatandaşlar, 3B ortamda sanal gerçeklik veya artırılmış gerçeklikle dönüşümün sonrasında neler olacağını görebilecek, sosyal medyadan fikirlerini paylaşabilecek. Bu projeyle kentsel dönüşümü 5 boyutlu ele alacak uluslararası bir bulut platformu hedefleniyor.

5 boyutlu dönüşüm

 

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...