Pendik Belediyesi’nin düzenlediği söyleşiler devam ediyor…

2Pendik Belediyesi’nin düzenlediği söyleşilerden “Edebiyatçı-Yazar Sadık Yalsız Uçanlar ile Anadolu Mayası”, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

Söyleşide Anadolu erenlerinden bahseden Yalsızuçanlar, Anadolu’nun siyasi tarihi için bir dönem çok önemli hizmetler sunmuş Somuncu Baba, Hacı Bayram Veli ve Akşemseddin Hazretleri’nin yapmış olduğu manevi ve sosyal çalışmalara değindi.  

Özellikle Hacı Bayram Veli’nin Ankara ve civarında atmış olduğu mayanın, Anadolu Türk Birliği’nin yeniden kurulması yönünde oldukça önemli olduğunun altını çizen Yalsızuçanlar; bu çalışmanın, Osmanlı’nın Anadolu birliğini kurmak için çaba harcadığı yaklaşık 200 yıl süren süreci hızlandırdığını kaydetti. 

“Akşemseddin, İstanbul’un manevi Fatih’idir…”

Hacı Bayram Veli’nin halifesi Akşemseddin Hazretleri’nden de bahseden Yalsızuçanlar, özellikle İstanbul’un fethi sırasında gerçekleştirmiş olduğu aktif çalışmalara değindi. 52 gün süren İstanbul muhasarası sırasında Hoca Akşemseddin’in siperleri gezerek orduya moral verdiğini ve kendi halifelerini bizzat savaşmaya gönderdiğini kaydeden Yalsızuçanlar; “Fatih Sultan Mehmet, İstanbul muhasarasının son günlerinde yaşadığı büyük siyasi zorlukları yine Akşemseddin Hazretleri’nin manevi destek ve haberleriyle aşabilmiştir. Akşemseddin, İstanbul’un manevi Fatih’idir” dedi.

1

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik

Pendik Çarşı’ya üç katlı otopark

Pendik Çarşı’nın otopark ihtiyacını karşılamak amacıyla Mostar Viyadüğü yanına inşa edilen 462 araç kapasiteli katlı otopark tamamlandı. Pendik ...