Pendik Belediyesi

Pendik Belediyesi seralara el attı

Pendik Belediyesi; Pendik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğiyle ilçe köylerinde bilinçli tarım yapılması amacıyla “Örtü Altı Tarımı Destekleme” projesini hayata geçirdi.

Örnek olması adına İstanbul’un sebze ve meyve ihtiyacının önemli miktarını sağlayan Emirli, Kurtdoğmuş ve Göçbeyli’de belirlenen beş üreticinin üçer serası, modern tekniklerle iyileştirildi. Proje kapsamındaki seralarda sonuçlar, üreticilerde olduğu gibi tüketiciler için de olumlu sonuçlar ortaya koyuyor. Modern hale getirilen seralar, klasik seralara göre daha verimli hale gelirken, ürünlerde ise kalitenin arttığı gözlendi.

DRENAJ SİSTEMİ SAYESİNDE BİTKİ GEREKLİ SUYU ALIYOR…

Proje kapsamında drenaj sisteminin döşendiği mevcut seralara havalandırma ve sineklik de yapıldı. Drenaj sistemiyle suyun toprak altında birikmesinin önüne geçildi. Böylelikle bitki gerekli suyu alıyor, gerekli olmayan su ise akıp gidiyor. Toprak artık çok nemli kalmıyor ve böceklenme de meydana gelmiyor. Ayrıca bitki kökü suyu aramak için daha geniş yerlere yayılıyor, böylelikle bitki çok daha hızlı büyüyor.

Pendik Belediyesi

HAVALANDIRMAYLA TERLEME ORTADAN KALKTI…

Havalandırma sistemi olmayan seralarda oluşan terlemeyle birlikte bitkilerde mantar meydana geliyor,  bunun önüne geçmek için de üreticiler ilaçlama yapmak zorunda kalıyor. Terlemeyi ortadan kaldırmak için seralara havalandırma sistemi yapıldı. Bu sistem sayesinde terlemenin, böylelikle de mantar oluşumunun önüne geçildi.

NEREDEYSE HİÇ TARIM İLACI KULLANILMIYOR…

Bir diğer çalışma kapsamında havalandırmalara sineklik monte edildi. Böylelikle seralara sineklerin girmesinin önüne geçildi. Tüm bunların sonucunda seralarda böceklenme, mantar oluşumu ve sineklenme yok denilecek kadar az oluyor, üreticiler de neredeyse hiç tarım ilacı kullanmıyor. Böylelikle hem tüketici hem de çevre zararlı ilaçların etkisinden kurtulmuş oluyor.

MODERN SERALAR İLERİKİ YILLARDA YAYGINLAŞTIRILACAK…

Kurtdoğmuş Köyü’nden üretici İsmail Yazıcı, modern tekniklerle donatılmış yeni seralarıyla eski seraları arasında kalite ve verim yönünden gözle görülür bir fark yaşandığını belirtiyor. Yazıcı, mevcut serasında iki ay olmasına rağmen ürünlerin henüz mahsul alınacak seviyeye gelmediğini, ancak modern hale getirilen serada yetişen ürünlerinin bir ay içerisinde mahsul alınabilecek büyüklüğe ulaşacağını belirtti. İsmail Yazıcı, şöyle devam etti: “Yeni seralarımda böceklenme neredeyse hiç oluşmuyor. Böylelikle ürünlerde ilaç kullanmıyorum. Yeni sistem sayesinde ürünlerimin kalitesi de arttı.”

Pendik Belediyesi

Pendik Belediyesi; Pendik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğiyle ilçe köylerinde bilinçli tarım yapılması amacıyla “Örtü Altı Tarımı Destekleme” projesini hayata geçirdi…

sporvitrini

Hakkında Cenay Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

‘Genç Gelecek’ miniklerin yüzünü güldürdü

Sancaktepe Genç Gelecek Sağlık Kulübü öğrencileri “Bir Kitap Bir Çocuk, Bir Çocuk Bir Umut ” projesi kapsamında köy ...