Ak Parti Beykoz

AK Parti Beykoz’da referandum öncesi skandal

AK Parti Beykoz İlçe Örgütü’nün, 23 yaşındaki kızı sorgusuz sualsiz İlçe Yönetim Kurulu’ndan kovduğu iddia edildi. 29 Kasım 2014 tarihinde yapılan AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı Olağan Kongresi’nde delegelerin oylarıyla İlçe Yönetimi’ne seçilen Büşra Şen’in, hiçbir gerekçe gösterilmeksizin ve üstelik hakaretlere maruz kalarak üyesi olduğu İlçe Yönetim Kurulu’ndan kovulduğu kaydedildi.

21 Mart 2017 Salı günü yapılan yönetim kurulu toplantısında teşkilat ahlakına ve tüzüğüne uymayan üzücü bir olay yaşadığını söyleyen Büşra Şen, toplantı başlamadan yaklaşık beş dakika önce İlçe Sekreteri Fatma Aydın tarafından aranarak, şahsı adına bir karar alınacağını ve bu nedenle toplantıya gelmemesinin daha uygun olacağının kendisine bildirdiğini söyledi. Bu ifadelerden rahatsız olduğunu ve zaten katılmak üzere AK Parti İlçe Başkanlık binasında bulunuyor olmasından dolayı hemen toplantı salonuna girdiğini söyleyen Şen, yaşananların devamını şu ifadelerle anlattı:

Ak Parti Beykoz

TOPLANTIDA OLMAMDA SAKINCA YOK…

“Neler olduğunu bilmeden her hafta olduğu gibi toplantı salonuna selam vererek girdim. İlçe Başkanı Mustafa Gürkan; ‘Büşra biz sana gelmemen gerektiğini söylemiştik, şu an senin adına bir karar alıyoruz’ dedi. Ben de benimle ilgili bir karar alınıyorsa burada olmam gerektiğini, ayrıca olası karar alındığı takdirde bu kararın bir sonraki toplantıdan itibaren geçerli olabileceğini bildirdim. Dosyamı alıp yerime oturdum. Ben gelmeden önce bir tutanağa herkes imza atmış ve o tutanakta adım yazmıyordu. Ben toplantıya girdikten 10 dakika sonra yeni bir tutanak geldi. Tutanağa bir madde daha eklenmişti. ‘Büşra Şen’in istifa etmiş sayılmasına’ şeklinde bir maddeydi.

ATIN ŞUNU DIŞARI…

Fakat istifa dilekçemi vermediğim halde bu maddenin yazılmasına anlam veremedim ve tutanağı okumaya başladım. Mustafa Gürkan, bana ses tonunu yükselterek ‘Ne yapıyorsun sen? Bırak o tutanağı’ dedi. Ardından hakkımda alınan kararı okumaya çalıştığımı ifade etsem de, İlçe Başkanı Mustafa Gürkan oldukça yüksek bir ses tonuyla ‘Toplantıyı hemen terk et, çık dışarı. Çıkarın şunu, atın şunu dışarı’ şeklinde; İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Yöneticisi Sadettin Çay ve SKM Başkanı Tuncer Dede’nin de gözü önünde beni azarlayarak toplantıdan kovdu.”

TÜZÜĞE AYKIRI DAVRANMADIM…

Dışarı çıkmak istemese de Mustafa Gürkan’ın aşırı yüksek sesle bağırması üzerine toplantı salonunu terk ettiğini söyleyen Büşra Şen, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı’nın kendisini daha önce iki sefer istifaya davet ettiğini anlattı. AK Parti Tüzüğü’nün 56. maddesinde, olağan toplantılara bir yıl içinde 6 kez ya da 3 kez üst üste mazeretsiz katılmayan üyenin İlçe Yönetimi tarafından üyeliğinin düşürülebildiğini bildiğini ve hiçbir şekilde parti tüzüğüne aykırı bir davranış içinde olmadığını anlatan Şen, devamsızlıklarının izinli ve üst üste olmadığını kaydetti. İlçe Başkanı Mustafa Gürkan tarafından daha önce istifaya davet edilerek; “Biz bu işin çakallığını biliriz. Sen istifa etmezsen ben ettiririm” ifadeleriyle tehdit edildiğini söyleyen Büşra Şen, o sürecin ardından sürekli kendisine mobing uygulandığını dile getirdi.

SADETTİN ÇAY VE TUNCER DEDE BÜYÜK AYIP ETTİ…

Toplantıda bulunan İl Yönetim Kurulu Üyesi Sadettin Çay ve SKM Başkanı Tuncer Dede’nin, İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’ın bir bayan yönetim kurulu üyesini yüksek bir ses tonuyla azarlamasına ses çıkarmamış olmalarının büyük ayıp olduğunu söyleyen Büşra Şen; “Buradan yola çıkarak bunun daha önceden planlanan bir proje olduğunu düşünüyorum” dedi. Çay ve Dede’nin, bir yönetim kurulu üyesinin hiçbir gerekçe gösterilmeden, uydurulmuş bahanelerle toplantıdan kovulmasına müdahale etmelerinin, haksızlığı seyretmekle yetinmelerinin AK Parti teşkilat ahlakıyla bağdaşmadığını sözlerine ekleyen Şen, alınan kararın içeriğiyle ilgili bilgi almak amacıyla İl Yöneticisi Sadettin Çay’ı iki kez telefonla arayıp ulaşamadığını ve kendisine de dönüş olmadığını dile getirdi.

UYARI YOK, TEBLİGAT YOK…

Hakkında alınan kararın ne olduğunu bilmediğini ve kendisine herhangi bir uyarı ya da tebligat yapılmadığını söyleyen Büşra Şen, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’na itirazda bulunduğunu, ayrıca neyle suçlandığını ortaya çıkarmak için Beykoz Asliye Hukuk Mahkemesi’ne “Karar Tespit Davası” açtığını söyledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...