Özelleştirilen Kalamış Yat Limanı’na 7 teklif…

30 yıl boyunca özelleştirilmesi planlanan Kalamış Yat Limanı İhalesi için 7 ayrı gruptan teklif geldi. İstanbul’un en değerli bölgeleri arasında gösterilen Kalamış’ın kaderi önümüzdeki aylarda belli olacak.

Kalamış Yat Limanı’nın talipleri arasında Trabzonspor’un Onursal Başkanı Mehmet Ali Yılmaz’ın şirketi “Tek-Art” da yer aldı. İhale için teklif veren 7 şirketin isimleri ise şu şekilde oluştu:

Akın Holding – Edip Ortak Girişim Grubu, Taşyapı İnşaat, Safi Gayrimenkul, Dati Yatırım Holding, Tepe – Kaya Ortak Girişim Grubu, Tek-Art Turizm, Akdeniz İnşaat – Yılport Holding Ortak Girişim Grubu…

KADIKÖY BELEDİYESİ KARŞI ÇIKMIŞTI…

Firmaların ihale için teminat bedeli 10 Milyon Dolar olarak gerçekleşti. İhale sürecinin ardından Kalamış Yat Limanı’nın yeniden yapılandırılması öngörülürken, Kadıköy Belediyesi geçtiğimiz aylarda ihaleye sert tepki göstermişti. Kadıköy Belediyesi, gerekçelerini ise kamuoyuna şu şekilde duyurmuştu:

“Fenerbahçe ve Kalamış Yat Limanları, 1984-88 yılları arasında Kadıköy Belediyesi tarafından yaptırılmış olup, yapım masraflarının tamamı belediyemiz bütçesinden karşılanmıştır. 1988 yılında işletme ihalesi TEK-ART Turizm ve Tic. A.Ş. tarafından alınmış olup, daha sonra bu şirket satılarak, KOÇ Holding bünyesine dahil edilmiş ve SETUR firması tarafından bugüne kadar işletmesi yapılmıştır.

Bu süreç içerisinde Kadıköy Belediyesi’nin Maliye Bakanlığı ile yeni bir ihalenin yapılabilmesi için birlikte hareket edilmesi yönünde talepleri oylanarak değerlendirmemiş ve sonuçta Kadıköy Belediyesi’nin dışlanması gündeme gelmiştir. Son olarak, Özelleştirme Yüksek Kurulu’na Maliye Bakanlığı’nca devir yapılmasıyla Kadıköy Belediyesi’nin ilişiği kesilmek istenmiştir. Belediyemizin bu konudaki hak arama girişimi devam etmektedir.

Bu sayede Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca onanmış olan plan askıya çıkarılmış olup, Belediyemize bir örneği gönderilmiştir. Bu plana göre Fenerbahçe ve Kalamış Yat Limanları, birleştirilmekte ve dış anroşman Kurbağalıdere’ye doğru uzatılarak, Kalamış Yat Limanı’nın bitim hizasında kalacak şekilde Yat Limanı büyütülmektedir.

Bazı internet mecralarında dolaşan, Yat Limanı çizelgelerindeki çerçevelenmiş alan Sit Alanı olup, Marina alanı değildir. Marina Alanı, siyah yatay çizgilerle belirtilen anroşmanlarla kara arasında kalan parçadır. Dolayısıyla Kalamış Parkı’nı, Fenerbahçe Yarımadası’nı veya Orduevi’ni kapsaması mümkün değildir. Bu plan içerisinde karada yapılacak yapılaşmalarda turizm, ticaret alanları, teknik ve idari hizmet alanı olarak ayrılan inşaat alanı 35.978 metrekare olup, bu hususa belediyemizce kurum nezdinde itiraz edilmiş olup, süresinde cevap alınmadığı takdirde dava yoluna gidilecektir.

Fenerbahçe Yarımadası’nın doğu tarafındaki koya yeni bir Yat Limanı yapılmasına dair belediyemizden görüş istenmiş, inşaatın uygun olmadığı yönünde yanıt iletilmiştir.”

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Doğaya destek olurken kazandıran proje

Ataşehir Belediyesi, daha sürdürülebilir bir yaşam için Migros, Exitcom ve Elday firmalarının işbirliğiyle “Dönüştür Doğa Kazansın, Money’ler Katlansın!” ...