Otomobiliniz hararet yaptığında ne yapmalısınız?

Hava sıcaklığının aşırı derecede yükselmesi, otomobilinizin hararet yapmasına neden olan unsurlar arasında geliyor. Bununla birlikte motorun soğumasını sağlayan fanın bozulması, fan müşirinin bozulması sonucu görevini yapmaması, motordaki suyun sirkülasyonunu sağlayan devridaim pompasının contalarının bozulup su kaçırması, radyatör hortumlarının delinmesi sonucu su kaybı olması, radyatör kapağının bozulması, alternatör kayışının kopması veya gevşek olması da otomobilin hararet yapmasına neden olabiliyor.

HARARET YÜKSELDİĞİNDE NE YAPMALI?

Oto Gençler Servis Danışmanı Hakan Kıroğlu, otomobiliniz hararet yaptığında yapmanız gerekenleri şu şekilde aktardı:

– Otomobilinizin motor ısısının anormal düzeyde yükseldiğini fark etmezseniz, bir süre sonra motordan buhar yükselmeye başlar. Çıkan su buharı, otomobilinizin hararet yaptığının göstergesidir. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken, otomobilinizi uygun bir yerde durdurmanızdır.

– Otomobili stop ettirip, motorun soğumasını bekleyin. (İnsanlarda çok yaygın bir kanı olan hemen bir bez yardımıyla radyatörün kapağını açmak yanlıştır. Radyatör içindeki su, yüksek ısıda olduğu için basınç yaratır ve su fışkırarak yüzünüzü yakabilir.)

– Motor soğuduktan sonra radyatör kapağını açıp, su seviyesini kontrol edebilirsiniz. Otomobilinizin motoru, soğutma sisteminde meydana gelen bir arıza nedeniyle su eksiltmiş ve bu da hararete yol açmış olabilir.

– Motor, radyatördeki suyun eksilmesi nedeniyle hararet yapmışsa, eksilen suyu tamamlayıp sorunu kısa vadede çözmeniz mümkün.

– Hararetin nedeni radyatördeki suyun eksilmesinden kaynaklanmıyorsa, bu sorunu kısa sürede çözemeyeceğiniz anlamına gelir. Yapmanız gereken, hemen yetkili bir servisten yardım istemektir.

– Eğer bulunduğunuz yer servise veya bir tamirciye çok uzak değilse, motoru iyice soğuttuktan sonra hararet göstergesinden motor ısısını kontrol edip, her bir kilometrede durup motoru soğutarak tamirciye ulaşabilirsiniz.

Otomobiliniz hararet yaptığında ne yapmalısınız?

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Elite World Asia

Turizm sektörü Elite World Asia’da buluştu

Türkiye’nin en hızlı büyüyen yerel otel zinciri Elite World Hotels’in bu yıl ikincisini düzenlediği “Elite World Gazino”, başta ...