Orhan Pamuk, Kadıköylüler ile buluştu…

Kadıköy Belediyesi; yazar, şair ve gazetecilerle buluşmalarına bir yenisini daha ekledi.

28 Şubat Cumartesi günü Kadıköy Belediyesi’nin davetlisi olarak Kadıköy’e gelen Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Caddebostan Kültür Merkezi’nde okurlarıyla buluştu. Erkan Irmak’ın moderatörlüğünde ‘’Edebiyat, roman, tuhaflık ve hayat’’ konulu bir söyleşi gerçekleştiren Pamuk’a, Kadıköylüler tarafından yoğun ilgi gösterildi.

Yazı yazma biçiminden sevdiği yazarlara, romanlarındaki kadın karakterlerden kimin için yazdığı konusuna kadar pek çok konuda duygu ve düşüncelerini anlatan Pamuk, bir romanın ilk cümlesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak; “Eleştirmenler far ketmedi ama ben burada Kadıköylü okurlarıma şunu söylemek isterim: Mesela Masumiyet Müzesi romanımın ilk cümlesinde de son cümlesinde de hayat, mutluluk ve bilmek kelimeleri geçiyor!’’ dedi..

“KENDİMİ MEMUR GİBİ HİSSEDİYORUM…”

Erkan Irmak’ın “Siz çalışkan bir yazarsınız” cümlesine Pamuk, şöyle karşılık verdi: “Yaptığım işten memnunum ben. Oyuncaklarıyla oynayan bir çocuğa ‘çok çalışkan’ diyebilir misiniz? Ama bir romanı yazdıktan sonra onun kontrolleri kısmını yaparken, oyuncaklarıyla oynayan bir çocuk gibi değil de bir memur gibi hissediyorum.”

EN SEVDİĞİ ROMAN…

Pamuk, Erkan Irmak’ın “En sevdiğiniz romanınız hangisi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Ruh halime göre değişir. Ama bana sıklıkla Kara Kitap’tan daha iyi bir roman yazamayacağımı söyleyenler olur. Bazen onlara hak veririm…”

Ünlü yazar, söyleşinin sonunda Kadıköylü okurlarına kitaplarını imzaladı.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

İKSV’den Kadıköy Belediyesi’ne plaket

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 46’ıncısı düzenlenen İstanbul Müzik Festivali’ne desteklerinden dolayı Kadıköy Belediyesi’ne plaket ...