Nobel ödüllü profesör Maltepe’de…

Maltepe Üniversitesi’nin düzenlediği “Diyabet, Kanser ve İlişkileri” konulu panele katılan ve aralarında 2008 Nobel Kimya ödülünü alan Columbia Üniversitesi’nden Prof. Dr. Martin Chalfie’nin de bulunduğu katılımcılar, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın düzenlediği iftar yemeğine katıldı.

Yemeğe Başkan Ali Kılıç’ın yanı sıra Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Can Solakoğlu, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Amerikan Hücre Biyolojisi Derneği Uluslararası İlişkiler Komitesi Üyesi Doç. Dr. Ranan Gülhan Aktaş, 2008’de Nobel Kimya Ödülü’nü paylaşan üç bilim insanından biri olan Columbia Üniversitesi’nden Prof. Dr. Martin Chalfie, Pittsburg Üniversitesi’nden Prof. Dr. David Whitecomb, Mayo Clinic’ten Prof. Dr. Suresh T. Chari ve Prof. Dr. Mansahi Osman katıldı.

“BİLİM İNSANLARININ YANINDAYIZ…”

Yemekte bir konuşma yapan Başkan Kılıç; “Üniversiteler, bilim adamları ile insanlık tarihi arasında birer köprü görevi görürler. İstanbul kültürlerin, imparatorlukların ve inançların başkenti… Bilim adamlarıyla İstanbul zenginliğinde, Ramazan ayında iftarımızı da beraber açtık, bunu böyle görüyorum. Bilimin ışığını Maltepe’ye yaklaştırdıkları ve yansıttıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Biz, Maltepe Belediyesi olarak her zaman yanınızda olacağız” dedi.

“MALTEPE’DEN ÇOK ŞEY ÖĞRENECEĞİZ…”

Yemekte söz alan Nobel Ödüllü Prof. Dr. Martin Chalfie ise; “Maltepe Üniversitesi’nde öğretim görevlileri ve öğrencilerle yakından tanışma imkânı buldum. Sunumları izledim, New York’ta yaşıyorum. Bu çalışmalarınız takdire şayan… Maltepe’den öğreneceğimiz çok şey var” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, katılımcılara çeşitli hediyeler verdi.

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...