Nazan Erkmen başarıya doymuyor…

Şimdiye kadar yüzlerce kitap resimleyen, çoğu uluslararası 25 ödüle layık görülen Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Erkmen’in illüstrasyonları, İtalya’da sahne dekoru olarak gerçekleştirilecek.

İtalya L’Aquilla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Brandizzi, L’Aquilla Sahne Sanatları Bölümü’nün sahneye koyacağı “Kız Kulesi Efsanesi” dekorlarında Prof. Dr. Nazan Erkmen’in illüstrasyonlarına yer vermek isteğinde bulundu. Prof. Brandizzi, davet mektubunda “Fakültemiz Sahne Sanatları Bölümü öğretim üyelerimiz, Kız Kulesi Efsanesi’ne büyük bir ilgi duymaktadır. Bu ilgide rol oynayan hususlar, öykünün kendine özgü ve etkileyici gücünün yanı sıra illüstrelerinizin de en üst kalite sanat değerine sahip olmasıdır” diyerek, illüstrasyonları sahne dekorlarında kullanmak istediklerini belirtti.

ÜÇ BOYUTLU SAHNE DEKORLARI KULLANILACAK…

L’Aquilla Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü öğretim üyeleri tarafından Kız Kulesi Efsanesi öyküleri senaryo haline koyulacak, müziği yeniden yapılandırılacak ve eser sahneye konulacak. Kız Kulesi Efsanesi’nde sanatçı-öğretim üyesi Nazan Erkmen tarafından resimlenen efsanenin illüstrasyonları ise sahne dekoru olacak. Üç boyutlu olarak gerçekleştirilecek sahne dekorları için efsanenin tümü sanatçı tarafından yeniden resimlenecek, bu resimler ayrıca bir kitap olarak yayımlanacak.

ÇIRAĞAN SARAYI’NDAN İTALYA’YA…

Prof. Dr. Nazan Erkmen, 2010’de Çırağan Sarayı Kempinski’de “Bir Bennudur İstanbul” adlı bir sergi açmıştı. Bu illüstrasyon sergisinde çocuklar adeta bir kuşun kanadında gezdiriliyordu. Sergi, İstanbul’un gizemini ve efsanelerini çocuklara tanıtmayı amaçlıyordu. Kız Kulesi Efsanesi’nin illüstreleri de büyük ilgi gören bu sergide yer almıştı.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...