“Kristal Oynaması” hayatınızı alt üst etmesin…

Halk arasında “Kristal Oynaması” olarak ifade edilen iç kulak kristali kaynaklı baş dönmesinin yaygınlığı da kişilerin günlük hayatlarına etkisi de oldukça fazla… Oysa işaret ettiği rahatsızlığın tedavisi sandığınızdan çok daha kolay…

Yatakta diğer yöne dönerken ya da yere hızla eğildiğinizde veya kafanızı aniden çevirdiğiniz bir anda iç kulak kristali kaynaklı baş dönmesi sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Medicana International Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. A. Onur Çetin, halk arasında hastalığın oluşma şekli nedeniyle “Kristal Oynaması” olarak adlandırılan Vertigo’nun oldukça yaygın görülen baş dönmesi hastalığı olduğunu belirtti.

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo’nun açılımının “iyi huylu, tekrarlayıcı, baş pozisyonu ile tetiklenen baş dönmesi” olduğuna işaret eden Op. Dr. Çetin; “Halk dilindeki ismiyle ‘Kristal Oynaması’ ise hastalığın oluşma mekanizmasını açıklamaktadır. İç kulak kanalındaki kalsiyum karbonat kristalleri, dengemizi sağlamamıza yardım eder. Kristallerin olması gerektiği yerler dışına sürüklenmesi, Vertigo dediğimiz baş dönmesinin ortaya çıkmasına sebep olur” dedi ve şunları ifade etti:

ETKİSİ VE SÜRESİ KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR…

“Hastalığın en belirgin göstergesi, kişinin başını hareket ettirdiğinde (örneğin yatakta diğer bir yöne döndüğünde, başını hızla çevirdiğinde, eğildiğinde) dönüyor hissine kapılmasıdır. Genelde bir dakikadan az sürer, fakat gün içerisinde başın her hareketinde ortaya çıkmasından dolayı son derece rahatsız edici bir durumdur. Rahatsızlığın etkisi hafif de olabilir, mide rahatsızlığı ve kusma yaratacak kadar şiddetli de seyredebilir. Hatta bazı durumlarda, dengenizi kaybetmeden ayakta durmakta ve yürümekte zorlanabilirsiniz. Vertigo, birkaç hafta içerisinde kendiliğinden geçebildiği gibi, bazen  sürekli hale gelebilirken bazen de geçer ve sonra tekrar ortaya çıkabilir.”

VERTİGO’NUN SEMPTOMLARI…

Etrafın döndüğünü ya da hareket ettiğini hissetmek (baş dönmesi)

Sersemlik

Bayılma hissi

Denge kaybı

Baş dönmesinden kaynaklanan bulanık görme

Mide bulantısı

Kusma

TANI VE TEDAVİ, MANEVRALARLA MÜMKÜN…

Tanının “Dix-Hallpike Testi” ile konduğunu belirten Dr. Çetin; “Bu test, doktor başınızı bir yöne doğru 45 derece çevirdikten sonra sizi sırt üstü yatırıp, başınızı 30 derece aşağıya indirirken ortaya çıkan istemsiz göz hareketinin (nistagmus) gözlenmesidir” dedi. Tedavinin ise yine hekimin uygulayacağı manevra hareketleriyle söz konusu olduğunu ve en çok Epley Manevrası’nın kullanıldığını aktaran Op. Dr. Onur Çetin, şunları kaydetti: “Bu tedavide, baş hareketleriyle kanal içindeki partiküller yerçekimi yardımıyla kanal dışına iletilir. Basit tanımı ile ‘iç kulaktaki kristallerin mikro seviyede çıkığı’ olarak tanımlandığından, yapılan manevralar ile çıkığın yerine oturtulması (repozisyon) amaçlanır. Bu tedaviden sonra hastalara bir hafta süreyle aşırı fiziksel egzersizden ve ani baş hareketlerinden kaçınmaları, yüksek yastıkla yatmaları önerilir.”

AYIRICI TANILAR UNUTULMAMALI…

Op. Dr. Çetin, baş dönmesinin ve eşlik edebilecek semptomların ayırıcı tanısının da unutulmaması gerektiğini; gerekirse İşitme Testleri, Kalorik Testler, Denge Testleri, Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans görüntüleme gibi özellikli testlerden yararlanılabileceğini sözlerine ekledi.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kızılay Özel Kartal Hastanesi

Kızılay Özel Kartal Hastanesi hizmete girdi

Türkiye genelinde 2 hastane ve 3 tıp merkeziyle modern sağlık hizmetleri sunan Kızılay, uzun yıllar tıp merkezi olarak ...