Mobilya harcaması

Mobilya harcaması ivme kazanıyor

Dünyada mobilya harcaması, şehirleşme ve gelir seviyesindeki artış ile birlikte yukarıya doğru bir ivme kazanıyor. Türkiye’de ise şimdilik 65 dolar seviyelerinde olan yıllık harcamanın, kentsel dönüşüm projeleri ve artan evlilikler sayesinde yükselmesi bekleniyor.

Türkiye’de kişi başına düşen mobilya harcamasının üretici fiyatlarıyla 65 dolar civarında olduğunu söyleyen Modoko Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik; “2015 yılında Amerika’da kişi başına yıllık mobilya tüketimi 420, Fransa’da 295, İngiltere ve Avrupa’da ise 240 dolar civarında oldu. Bu rakamlara bakıldığında ülkemizde kişi başına mobilya harcaması, şehirleşme ve gelir seviyesindeki artış ile birlikte yukarıya doğru bir ivme kazanıyor” dedi.

modoko (1)YÜMENİN DEVAM EDECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR…

Özellikle konut ve ofis sektöründeki gelişmelerin ve kentsel dönüşüm çalışmalarının mobilya ve perakende pazarını olumlu etkilediğini belirten Başkan Özçelik, “Mobilya pazarındaki büyümenin devam edeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

TÜKETİCİ TERCİHLERİ…

Mobilya sektörünü ve pazarın gelişimini; dünya trendleri, teknoloji ve tüketici satın alma alışkanlıklarının belirlediğini ifade eden Özçelik; “Bugün artık internet sayesinde her şeye ulaşabiliyoruz. Web siteleri, sosyal paylaşım ağları ve e-ticaret ile yeni satış ve pazarlama anlayışı, tüketici tercihlerini ciddi biçimde değiştiriyor. Dolayısıyla marka bilinci gelişiyor. Bu nedenle şirketlerin web siteleri giderek önem kazanıyor. Modoko’nun kurumsal web sitesini ayda ortalama 150 bin kişi ziyaret ediyor. Modoko üyesi işletmelerimizin internet üzerinden yeni müşteri ziyaretçisi ve satışları daha da artıyor” açıklamasında bulundu.

MOBİLYA YENİLEME ALIŞKANLIĞI ORTALAMA 7-8 YIL…

Halen Türkiye’de ortalama mobilya yenileme alışkanlığının 7-8 yıl civarında olduğunu söyleyen Etem Özçelik; “Göç alan metropollerde daha küçük yaşam alanlarına olan talepler ve modüler yapının tercih edilmesinden dolayı mobilya değiştirme alışkanlığı, ihtiyaçtan çok yenileme ve isteğe özel mobilyaya geçiş gibi nedenlere doğru kayıyor” şeklinde konuştu.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Yeditepe Gurme

Açık havada iftarın adresi; Yeditepe Gurme

İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayının olmazsa olmazı kabul edilen iftar yemekleri arasında en cazip olanı, hiç şüphe yok ...