Miraç Kandiliniz mübarek olsun…

Müslüman alemi, bugün Miraç Kandilini kutluyor. Hz. Muhammed’in insanlığı temsil adına göğe yükseldiği gün olarak kabul edilen Miraç için, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez; “Miraç, bizim için yüceliş ve yükseliştir. Beşeriyetin insanlığa, fiziğin metafiziğe, bedenin ruha, ruhun sahibine, kulun Allah’a yükselişidir. Her yıl gelen Miraç, her şeyden önce bizlere hem yücelme ve yükselme yollarının yegane sahibinin Allah olduğunu; hem de birey, toplum ve insanlık alemi olarak gerek bu dünyada, gerekse öte dünyada yücelmemizi ve yükselmemizi sağlayacak değerler manzumesini hatırlatmaktadır” şeklinde konuştu.

“MİRAÇ DEĞERLERİNE ÇOK MUHTACIZ…”

Görmez, günümüzde insanlığın Miraç değerlerine her zamankinden daha fazla muhtaç olduğunun altını çizerek, şunları ifade etti:

“Bugün, İslam coğrafyasının pek çok yerinde akan kan ve gözyaşının bir türlü dindirilememesi, Mirac’ın yaşandığı mukaddes topraklarda Hz. Ömer’in gerçekleştirdiği ve yüzlerce yıl insanların barış ve huzur içerisinde birlikte yaşamalarını sağlayan hukuk ve ahlakın günümüzde bir türlü tesis edilememesi, bölgenin ve insanlığın barış ve huzurunu tehdit eden zulüm ve haksızlıkların hala devam etmesi, hem Müslümanların hem de insanlığın Miraç değerlerinden uzaklaştığını gösteriyor. Sadece İslam dünyasının değil, bütün bir insanlığın yücelmesine ve yükselmesine engel teşkil edecek bu ve benzeri sorunların önüne ancak Miraç değerleriyle geçilebilir.

Üzülerek ifade edelim ki bugün hem birey, hem toplum, hem İslam alemi, hem de insanlık alemi olarak Miraç değerlerine her zamankinden daha fazla muhtacız…”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kuzey Ormanları Savunması’ndan 3. köprü eylemi…

Kuzey Ormanları Savunması üyesi bir grup, Sarıyer Uskumruköy’de 3. köprünün bağlantı yollarının geçtiği şantiye önünde köprü inşaatını protesto ...