Mimar Ahmet Erkurtoğlu’ndan 75 yeni proje…

Özellikle  son iki yılda 200’den fazla kentsel dönüşüm projesine imza atan Kadıköylü ünlü mimar Ahmet Erkutoğlu, ofis olarak  sadece bu yıl içinde hayata 75 önemli projeyi hayata geçireceklerini açıkladı.

Pek çoğu Kadıköy’de olmak üzere Anadolu Yakası’nda büyük ve oldukça önemli projelere imza atan AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, bu yıl içinde hayata geçireceği 75 yeni projesi hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Erkutoğlu, inşaat sektörü hakkında da bilgi verdi. Ataşehir girişinde bulunan AE Mimarlık Ofisi’nde gerçekleşen buluşmaya 30’a yakın gazeteci katıldı.

KADIKÖY, ÖZELLİKLE BAĞDAT CADDESİ REVAÇTA…

Kadıköy’ü çok iyi bilen isimlerden biri olan Ahmet Erkutoğlu; “Kadıköy’e Anadolu’dan ve İstanbul’un Avrupa yakasından pek çok inşaat firması akın etmektedir. Özellikle Bağdat Caddesi için adeta kıyamet kopmaktadır. Birçok firma da Avrupa yakasındaki sıkışmışlık karşısında Anadolu yakasının sakinliğini tercih etmektedir. Bana göre bu ilgi devam edecektir” dedi.

PARSEL YERİNE ADA BAZLI UYGULAMA…

Başta Kadıköy olmak üzere İstanbul geneli, hatta ülke genelinde yaşanan sıkıntılardan birinin de “Ada bazında imar” yönteminin uygulanmaması olduğuna değinen Erkutoğlu; “Bana göre çevre adına çok büyük bir fırsat kaçmıştır. Oysa görüntü o kadar net ki… 6 katlı eski binayı yıkıyor, yerine 10 katlı ve daha büyük olarak yeni bina yapıyoruz. Sonra yeşilden, her türlü donatıdan uzak, birbirine geçmiş binalar zinciri ile karşı karşıya kalıyoruz. Oysa ada bazında uygulama olsa, çevresinde daha mantıklı donatı alanları ve çağdaş düzenlemeler yapılabilirdi. Hala da yapılabilir” uyarısında bulundu.

YAPSATÇILAR ve SATYAPÇILARIN MÜCADELESİ…

Yenilenmesi gereken on binlerce konut olduğuna değinen Ahmet Erkutoğlu; “Bu nedenle canlılık devam edecektir. Ancak, piyasada kurumsal markaların dışında bir de ‘yapsatçılar’ var. Bunların pek çoğu iyi işler yapmak için çaba harcıyorlar. Bir de ‘satyapçılar’ var. Adından da anlaşılacağı gibi bu grup önce satacak, parayı alacak ve sonra yapacak. Sıkıntı yaşanırsa bu taraftan yaşanacaktır” diyerek, dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi.

Son derece samimi bir ortamda geçen basın toplantısında, Mimar Ahmet Erkutoğlu’nun son iki yıl içinde çizimini gerçekleştirdiği bazı projelerin sunumu da izlendi…

AE Mimarlık olarak çizdikleri projelerde her zaman işlevselliği ön planda tuttuklarına değinen Ahmet Erkutoğlu, “Belki bu nedenle inşaat firmaları tarafından en çok tercih edilen mimarlık ofislerinden birisiyiz” dedi…

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...