Deprem tırı Sultanbeyli’de…

Sultanbeyli Belediyesi’nin İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçirdiği “Sultanbeyli’de Afetlere Hazırlık ve Farkındalık Projesi” kapsamında, okullarda deprem tırıyla birlikte eğitim veriliyor. 10 farklı okulda yapılacak olan çalışmayla, özellikle öğrencilerin depreme karşı farkındalık kazanması planlanıyor.

Sultanbeyli’deki öğrenciler, depreme karşı farkındalık kazanıyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Türkiye Deprem Vakfı işbirliğiyle Sultanbeyli’deki yaklaşık 5 bin öğrenciye depreme karşı farkındalık kazandırılacak. Bu kapsamında okullarda deprem tırı eşliğinde eğitimler yapılacak.

AMAÇ FARKINDALIK OLUŞTURMAK…

Konuyla ilgili bilgi veren Türkiye Deprem Vakfı Proje Müdürü Süheyla Sezan; “Sultanbeyli Belediyesi’nin projesi kapsamında ilçede yaklaşık 10 okulda deprem ve farkındalık eğitim etkinlikleri yapılacak. Deprem tırımızı bugün Mehmet Akif İlkokulu’na kurduk. Burada çocuklara deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında neler yapmaları gerektiğini ve neler yapmamaları gerektiğini uygulamalı olarak anlatıyoruz. Amacımız, sadece farkındalık oluşturmak” dedi.

DEPREM ANI UYGULAMALI OLARAK YAŞATILIYOR…

Proje kapsamında 10 okulda yaklaşık 5 bin öğrenciye ulaşılacağı bilgisini veren Sezan; “Deprem tırında deprem anı yaşanıyor. 7,4 büyüklüğündeki Kocaeli depreminin birebir yüklenmiş deprem kaydı var. Biz yüzde 40 azaltılmışını uyguluyoruz. Tırda bir mutfak, bir de oturma odası var. Burada amacımız insanları, öğrencileri korkutmak değil. Deprem olgusu nedir, ne yapmalıyız, onu paylaşıyoruz. Mobilyaların nasıl önlemini alıyoruz onu paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

aşevi

Sancaktepe Belediyesi’nden aşevi

Sancaktepe Belediyesi, 2009 yılından bu yana açtığı aşevindeki sıcak yemekleri ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunmaya devam ediyor. Son olarak Belediye Başkanı İsmail Erdem ile aşevi personeli, ...