Meslek Okulu kur, öğrenci başına teşvik al…

1

Milli Eğitim Bakanlığı, mesleki eğitimin önünü açacak önemli bir adım atıyor. İş dünyasının uzun zamandır talebi olan düzenleme ile ilgili müjdeyi Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer verdi.

Edinilen bilgilere göre, meslekî eğitimi teşvik için organize sanayi bölgelerinde açılacak özel meslek liselerine, öğrenci başına para verilecek. Aynı zamanda eğitim maliyetinin bir bölümü devlet tarafından üstlenilerek, işadamlarının kendi okullarını kurmaları teşviki sağlanacak. Dinçer, düzenlemenin halen Meclis’te görüşmeleri süren “12 Yıllık Kesintili Zorunlu Eğitim Tasarısı”na ekleneceğini söyledi.

Zaman’a bilgi veren bakanlık kaynakları, devletin her öğrenci için belli bir miktarda harcama yaptığına dikkat çekti. Bu paranın bir bölümünün işadamlarına, organize sanayi bölgelerinde kurulacak okullar için teşvik olarak verileceğini söyledi. Okullar, öğrenci sayısına göre para alacak. Edinilen bilgiye göre MEB, öğrenci başına bu okullara yıllık yaklaşık bin TL ödeyecek. Halen meslek lisesine giden bir öğrencinin devlete maliyeti ise yaklaşık bin 700 TL civarında.

İş dünyası, uzun zamandır teknik eleman yetiştirmek için etkin çözüm olarak kendi okullarını kurmak istiyor. Bu fikrin ilk örneği, Enka Vakfı tarafından Gebze’de hayata geçirildi. İkinci okul ise, Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından Ankara’da kuruluyor. İşadamlarının bu düşüncesi, hükümet programına “Her organize sanayi bölgesine bir meslek lisesi” olarak da girmişti.

Ancak işadamları, okul sayısını artırmak için devletten teşvik bekliyordu. Beklenen teşvik, 12 yıllık kesintili zorunlu eğitim düzenlemesiyle birlikte gelecek. Önümüzdeki hafta alt komisyon görüşmeleri başlayacak olan tasarıya, MEB tarafından teşvik maddesi eklenecek. Böylece, düzenleme kısa sürede hayata geçirilmiş olacak. Özel okul mantığıyla çalışacak olan bu eğitim kurumları, doğrudan sanayi sektörüne istihdam garantili ara eleman yetiştirecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kuzey Ormanları Savunması’ndan 3. köprü eylemi…

Kuzey Ormanları Savunması üyesi bir grup, Sarıyer Uskumruköy’de 3. köprünün bağlantı yollarının geçtiği şantiye önünde köprü inşaatını protesto ...