Maltepe’ye güneş doğacak…

Maltepe Belediyesi, belediyeye ait Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi ile bir okulun enerji ihtiyacını güneş panelleri ile karşılamak için harekete geçti. Başkan Ali Kılıç, “Maltepe’yi çevre dostu enerjinin en iyi şekilde kullanıldığı bir başkent haline getireceğiz” dedi.

Maltepe Belediyesi, ilçe genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmak için düğmeye bastı. Bu kapsamda Belediye Başkanı Ali Kılıç, Tuzla İstanbul Ticaret ve Endüstri Serbest Bölgesi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Güneş panelleri ile hem halka hizmet etmeyi hem de yenilenebilir enerjinin kullanımı konusunda öncü olmayı planladıklarını dile getiren Kılıç; “Maltepe’de güneş enerjisi nasıl daha verimli kullanabilir diye farklı projeleri ve fırsatları değerlendiriyoruz. Maltepe’nin geleceğini kurarken yenilenebilir enerji kaynaklarına öncelik vereceğiz” diye konuştu.

TSKM’DE GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANILACAK…

“Türkiye’nin stratejik olarak önemli bir bölgede yer alması, güneş enerjisi ile ilgili projelerde kilit ve öncü bir ülke olmasını sağlıyor” diyen Başkan Kılıç, sözlerine şöyle devam etti: “Biz Maltepe’yi çevre dostu enerjinin en iyi şekilde kullanıldığı bir başkent haline getireceğiz. Kurduğumuz temaslarla bunun ilk örneğini, ilçemizde bulunan Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde hayata geçireceğiz. Buranın enerji ihtiyacını tamamen güneş ile sağlayarak yapacağız. Ayrıca ilçedeki bir ilkokulun enerji ihtiyacı da kurulacak güneş panelleri ile karşılanacak. Hayata geçirilecek olan bu projelerle Maltepeliler, doğal kaynakların kullanımına teşvik edilecek.”

M’EXPO, YEŞİL DOSTU BİR FUAR…

Türkiye’nin güneş enerjisi konusunda işin çok başında olduğunu ifade eden Başkan Kılıç; “Yenilenebilir enerjinin Türkiye geneline yerleşmesi için büyük adımlar atılması gerekiyor.  Maltepe’de yeni yapılacak binalarda enerji panellerini zorunlu tutacağız. Dev fuar projemiz M’EXPO, tamamen yenilenebilir enerjinin kullanıldığı, doğa dostu örnek bir fuar olacak. Güneş enerjisi, çevreyi kirletmeyen üretimi ile önemli bir potansiyele sahip. Biz bu enerjinin kullanımını yerelde pratiğe dönüştüren örnek bir ilçe olacağız” dedi.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Türkan Saylan ölümünün 9.yılında Maltepe’de anıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Onursal Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 9. yılında Maltepe’de, adını taşıyan kültür ...