Maltepe’nin 7 kardeş belediyesi oldu…

Maltepe Belediyesi; Konya, Sinop, Erzincan, Erzurum, Tunceli ve İstanbul’dan 7 ilçey ile kardeş belediye oldu.

Maltepe Belediyesi’nin Aralık ayı olağan toplantılarında, kardeş belediyelere ilişkin önergeler gündeme alındı. Konya’nın Tuzlukçu Belediyesi, Sinop’un Gerze Belediyesi, Erzincan’ın Refahiye Belediyesi, Erzurum’un Çat Belediyesi, Tunceli’nin Nazimiye ve Pülümür Belediyeleri, İstanbul’un Adalar Belediyesi’yle kardeş belediye olunmasına ilişkin meclis gündemine taşınan önergeler, CHP’li ve AKP’li belediye meclis üyelerinin oybirliğiyle Hukuk Komisyonu’na havale edildi.

Maltepe Belediye Meclisi’nde Birinci Başkan Vekili Ziya Hayırlıoğlu tarafından açılan üçüncü birleşimde söz konusu raporlar görüşüldü. Kardeş belediyeler ile ilgili raporların görüşmesinde yapılan oylamada AKP Grubu, söz konusu 7 belediye ile kardeş belediye olunmasına grup olarak itiraz etti. Yapılan oylamada, kardeş belediyelere ilişkin raporlar oyçokluğu ile kabul edildi.

KARDEŞ BELEDİYECİLİK HAKKINDA…

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesi’nin (p) bendi gereğince Belediye Meclisi, yurtiçindeki ve İçişleri Bakanlığı’nın izniyle yurtdışındaki belediyeler ve mahalli idare birlikleriyle karşılıklı işbirliği yapılmasına, kardeş kent ilişkileri kurulmasına, ekonomik ve sosyal ilişkileri geliştirmek amacıyla kültür, sanat ve spor gibi alanlarda faaliyet ve projeler gerçekleştirilmesine; bu çerçevede arsa, bina ve benzeri tesisleri yapma, yaptırma, kiralama veya tahsis etmeye karar verebiliyor. Kardeş belediyecilik ile belediyelerin sorunlarını beraberce çözümlemek ve zaman içinde daha yakın ilişkileri geliştirmek için ortaklaşa hareket ediliyor. Kardeş şehir ilişkileri, şehrin mensuplarını birbirine yakınlaştırıyor.

 

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

İlginizi Çekebilir

aşevi

Sancaktepe Belediyesi’nden aşevi

Sancaktepe Belediyesi, 2009 yılından bu yana açtığı aşevindeki sıcak yemekleri ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunmaya devam ediyor. Son olarak Belediye Başkanı İsmail Erdem ile aşevi personeli, ...