İstanbul Boğazı’nda petrol üssü Haydarpaşa!

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Shell Upstream Turkey BV (SUT) ortak girişimi, İstanbul Boğazı’nın 100 kilometre açığında petrol aramak için düğmeye bastı. Dev projenin ikmal üssü Haydarpaşa Limanı olacak.

Nobole Globetrotter-II gemisi tarafından gerçekleştirilecek sondaj öncesinde, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinin başlatılması için İstanbul Valiliği’ne başvuruldu.

KADIKÖY, ÜS OLACAK…

Tahmini bedel olarak 680 milyon TL’lik sondaj çalışması için Haydarpaşa Limanı, ikmal merkezi haline dönüşecek. AECOM Turkey Danışmanlık ve Mühendislik firmasının tanıtım dosyasında Kadıköy’e yönelik ayrıntılar yer alıyor. İstihdama yönelik ise şu detaylar dikkat çekiyor:

Gemilerin ve kara ikmal üssünün kapasite ve şartlarına göre, çalışan sayısının 235 ile 285 kişi arasında değişeceği ve bunların çoğunun açık denizde olacağı tahmin edilmektedir. SUT, tüm çalışanlarından ülkede bulundukları süre boyunca sorumlu olacaktır. Yüklenici işgücünün yaklaşık yüzde 80’inin uluslararası kaynaklardan istihdam edilmesi ve yüzde 20’sinin de yerel olarak istihdam edilmesi planlanmaktadır. Yüklenicilerin, mevcut işgücünün ötesinde yeni personel istihdam etmesi beklenmemektedir. SUT tarafından doğrudan istihdam yapılmayacaktır. Yüklenici personelinin konaklama masraflarının yüklenici tarafından karşılanması planlanmaktadır.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

atasehir

Ataşehir Belediyespor kupasına kavuştu

TFF Kadınlar 1. Futbol Ligi’nin şampiyonu Ataşehir Belediyespor, Yenisahra Stadı’nda 5-1 galip geldiği Beşiktaş maçının ardından kupasına kavuştu. ...