Maltepe’de 69 aile daha konut sahibi oldu…

1

Maltepe Başıbüyük Mahallesi’nde daha önce 120 aileye tapu sevincini yaşatan Maltepe Belediyesi, 69 aileyi daha konut sahibi yaptı.

Maltepe’de kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde evlerini TOKİ konutlarıyla değiştiren Başıbüyük Mahallesi sakinleri, Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin tarafından noter huzurunda çekilen kura ile dairelerine kavuştular.

“Vatandaşın talebi önceliğimizdir…”

Kura çekiminde bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin; “Vatandaşın talebi birinci tercihimizdir. TOKİ’ye de söyledik, amacımız her zaman vatandaşın talebi doğrultusunda hareket etmektir. Bu doğrultuda vatandaşın talebini yapmakla hükümlüyüz ve hepimiz biliyoruz ki, burada belediye olmadan, vatandaş olmadan, TOKİ’nin istekleri doğrultusunda zorlamaları ile bir şey olmaz. Bu iş belediye, vatandaş ve TOKİ’nin işbirliği ile yapılan bir iştir. Şimdiye kadar gecikmesinin sebebi, insanlarımızın talep etmesini bekledik. İnsanlarımızın bu projeye inanıp, ev sahibi olmak istemelerini bekledik. Gecikmenin ana sebebi bu” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

2

“Bu işte geceli gündüzlü uğraşarak, emeği geçen çalışma arkadaşlarıma huzurunuzda teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar 120 vatandaşımızın ev sahibi olmasını sağladık. Arkasından da, bugün burada son 69 daireyi de size teslim ederek, burayla ilgili olan son işlemlerini bitirmiş olacağız. Buralarla ilgili haberler de alıyoruz. Buradaki binalara başka kesimlerden talepler de geliyor. Her zaman söylediğimiz gibi, TOKİ de bunu söylüyor. Buranın önceliği buradaki vatandaşındır.  48 ve 49 parselleri, baştan beri söylediğimiz gibi insanlarımızın göreceği ölçüde projeler yaparak, buradaki projeler gibi değil, daha farklı projeler yaparak hem donatı alanlarını, hem parklarını, hem ticaret merkezlerini ortaya koyarak, insanlarımıza istihdam alanları yaratarak bir şeyler yapmanın peşindeyiz.

Belediyeden 10 aileye banka desteği…

Burada yaşayan insanlarımızın ayda 200 lira bile veremeyecek durumda olanları var. Koşulların düzeltilmesi şartıyla buraların yapılması gerektiğini inandığımızı söyledik. Hatırlarsınız, yine en son kura çekimi yaptığımız zaman da arkadaşlarımızla paylaştık.  Durumu iyi olmayan 10 kişi saptayın ve bana bildirin demiştim. Arkadaşlarımız sağ olsunlar saptadılar. Biz, o arkadaşlarımıza bir yerlerden bir kaynak bularak 3’er bin lira verip, en azından o insanlarımızın bankayla olan işlemlerinde bir kolaylık sağlama yoluna gittik. Bu, TOKİ’nin talebi değil, içinde yaşayacak, mahallesini terk etmeyecek olan sizlerin talepleridir. Bugün bu taleplerimizin gerçekleşmesi adına burada bulunuyoruz.”

Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, konuşmasının ardından kura çekimini başlattı. Ev sahibi olmanın sevincini yaşayan ve oturdukları evlerin artık sahibi olan vatandaşlar, Belediye Başkanı ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Kerem Alışık

Kerem Alışık ile şiirlere yolculuk

Ünlü oyuncu Kerem Alışık, “Kerem Alışık’la Şiirlere Yolculuk” adlı gösterisiyle Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ...