Lodos Kadıköy’ü yıktı geçti!..

Kadıköy, lodos kabusunun ikinci gününde inanılmaz görüntüleri yaşadı. Rıhtım ve Moda’da deniz taştı, kaldırımlar göle döndü. Şiddetli dalgalar taşları söktü,  sahilleri yuttu.  Bazı kesimlerde sular 10 metre kadar karanın içine girdi. Denizden uzak semtlerde ise çatılar ve tabelalar uçtu, şans eseri can kaybı yaşanmadı. Marmara Denizi; “Alın pisliklerinizi” dercesine pet şişe ve atıkları sahillere bıraktı.

İki gündür etkili olan ve hızı yer yer 100 km.’yi bulan şiddetli fırtına hayatı durma noktasına getirdi. Kadıköy’ün iç kesimlerinde de hissedilen fırtına, sahillerde kabus dolu anlar yaşattı. Önceki gün Moda sahilinde yaşanan korku dolu anları görüntüleyen Kadıköy Life ekibi, bu akşam ise Rıhtım’da hayretlere düşüren anları kaydetti.

TAŞLAR SÖKÜLDÜ, ZEMİN GÖÇTÜ…

Lodos fırtınası bu akşam saatlerine etkisini arttırdı. Kadıköy’de Karaköy ve Beşiktaş Vapur İskelesi çevresinde taşlar yerinden söküldü, dev dalgalar onlarca kilo ağırlığındaki banket taşlarını metrelerce içeri savurdu.  Vapurlar ile birlikte balıkçı tekneleri de sahile açılamadı. Kadıköy Life’in 1 yılı aşkın süredir “Rıhtım çöküyor” başlıklarıyla duyurduğu ve ardından TBMM’ye soru önergesi verilen dolgu alanı, şiddetli dalgalardan büyük zarar gördü. Geçici önlem olarak etrafı parmaklıklar ile çevrilen dolgu alanın iyiden iyiye çöktüğü, riskin arttığı dikkat çekti.

MARMARA DENİZİ ÖCÜNÜ ALDI…

Son yıllarda kirlilik oranı iyiden iyiye artan Marmara Denizi pet şişe gibi çöp ve atıkları şiddetli dalgalar ile birlikte karaya bıraktı. Rıhtım’dan Fenerbahçe’ye, Caddebostan’dan Bostancı’ya Kadıköy sahilleri çöp yığınına döndü. “Deniz kendinden alınanı geri alır, istemediğini geri verir” görüşü akıllara geldi.

KADIKÖY MİNİ TSUNAMİ DE GÖRDÜ!..

Kadıköy’de dalgalar beyaz köpükler halinde kıyıya vurmakla kalmadı, deniz taştı, metrelerce karanın içine girdi. Geçtiğimiz aylarda yoğun yağışlar ile birlikte kara ile denizin birleştiği Üsküdar’daki hayret verici manzaralar, bu kez şiddetli rüzgarlar nedeniyle Kadıköy’de yaşandı. Marmara kabardı, deniz ile karanın su seviyesi eşitlendi. Yer yer şiddetli dalgalar nedeniyle deniz suyu, yaklaşık olarak 10 metre kadar içeri girdi. Rıhtım’da Haldun Taner Sahnesi ve çevresinde inanılmaz görüntüler ortaya çıktı.

Lodos fırtınası yerini şiddetli sağanak geçişlerine bırakıyor. Kadıköy, yeni haftanın ilk iki gününde sağanak yağışa teslim olacak.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy’de halk otobüsü tramvay yoluna girdi!

Kadıköy’de direksiyonu kilitlendiği öne sürülen İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı özel halk otobüsü kaza yaptı. Kaza saat 10.00 sıralarında ...