Kadıköylülerden tarihi Kurbağalıdere protestosu!

Yıllardır aşırı kirlilikle boğuşan Kurbağalıdere’de Kadıköy Life Dergisi’nin ülke gündemine damgasını vuran özel haberinin ardından sivil toplum örgütleri, tarihin en büyük protesto gösterilerinden birini gerçekleştirdi.

Milletvekilleri Kadıköy’e akın etti, dere kenarında binlerce Kadıköylü, çevre eyleminde “bu kez ıslah tamamlansın” çağrısında bulundu. Eylemcilerin önemli bir kısmının kokudan rahatsız olarak burunlarını kapaması ve maske takması dikkat çekti. Gösteriden saatler öncesinde dere kenarında gemi, özel platformlar ve vinçler ile başlatılan yoğun temizlik çalışmasının zamanlaması ise manidar olarak değerlendirildi. Özel kareleri ile süreci Türkiye gündemine taşıyan Kadıköy Life Dergisi’ne; “Süreçte önemli bir kıvılcım oldu” yorumuyla teşekkür edildi.

Kadıköy Kent Dayanışması’nın organize ettiği ve birçok sivil toplum örgütünün destek verdiği protesto gösterisine Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Barış Yarkadaş, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin ve partinin birçok kolu da destek verdi. Kadıköy muhtarları da ayrıca eyleme damga vuran isimler arasındaydı.

KADIKÖY BELEDİYE YÖNETİMİ TAM KADRO KATILDI…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile birlikte Başkan Yardımcıları Ülkü Koçar, Onur Temurlenk, Mehmet Şengün, Uygur Çakmak, Mustafa Günalp ve Mustafa Çetinkaya’nın yanı sıra birim müdürleri ve yetkileri de eylemde yerini aldı.

SERT TEPKİ GÖSTERDİLER…

Gürsel Tekin, Mahmut Tanal, Barış Yarkadaş ve Aykurt Nuhoğlu, medyanın yoğun ilgisi eşliğinde röportajlarında ortak mesaj verdi. Kadıköy’ün ağır koku nedeniyle büyük ölçüde zarar gördüğüne dikkat çeken yöneticiler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ıslahı tamamlamada çok geç kaldığına vurgu yaptı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da Kurbağalıdere’ye kolonyağı ve parfüm sıkarak kokuyu protesto etti.

KADIKÖY LIFE DERGİSİ’NE TEŞEKKÜR…

Muhtarların geniş katılım gösterdiği eylemde Osman Ağa Mahallesi Muhtarı Serap Tuncer, “Burada kokudan en fazla etkilenenlerden biri de bizleriz. Yıllardır nefes alamıyoruz. Son aylarda sorun daha da artmıştı ancak, bir türlü sonuç alınamıyordu. Kadıköy Life Dergisi’nin “Kurbağalıdere Patladı” haberindeki görseller sesimiz oldu. Sonrasında o görseller, Kadıköy Life’ı kaynak alarak Türkiye genelinde medya organlarında yer aldı ve bu noktaya geldik. Kadıköy olarak tek ses olduk. Sivil toplum örgütleri gerçekten çok duyarlılar, iyi hazırlandılar. Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız ve muhtar arkadaşlarımız ile birlikte eylemimize medya büyük ilgi gösterdi. İş makineleri de tam bugün yoğun çalışma içerisine girdiler. Daha önce olmasını isterdik ancak, olan oldu. Bir an önce ıslah çalışmalarının tamamlanmasını ve Kadıköy’ün rahat nefes almasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

EYLEM GÜNÜ GEMİLER, DEV PLATFORMLAR VE İŞ MAKİNELERİ GELDİ…

Kurbağalıdere’de eylem kadar, yoğun ıslah çalışmaları da dikkat çekti. Ancak eylemci Kadıköylüler; “Bu iş makineleri düne kadar yoktu. Tam bugün eylem olacakken, sabah saatlerinde iş makineleriyle uyandık. Keşke bu temizlik çalışmalarını günler öncesinden görebilseydik” diyerek tepki gösterdiler. Kurbağalıdere’nin Marmara Denizi ile buluştuğu Moda sahilinde dikkat çeken temizlik gemisinin tam kapasite çalışmalarını sürdürdüğü görüldü.

AYKURT NUHOĞLU VE EKİBİ SOLUĞU MODA’DA ALDI…

Eylemin sona ermesinin ardından milletvekilleri ile birlikte Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, yardımcıları ve ekibi ile birlikte Kurbağalıdere’den Moda’ya kadar yürüdü, çevreyi inceledi. Bu arada Kent Konseyi Çevre ve Altyapı Genel Kurul Üyesi ve Tasarım Parkı Yöneticisi Nursema Öztürk ile eşi Mustafa Öztürk de, Nuhoğlu ile temaslarda bulundu. Yoğurtçu Parkı yanındaki Tasarım Parkı’nda aynı zamanda MN Mimarlık çalışmalarını da yürüten başarılı iş kadını, dere ıslah sürecinde ısrarlı ve yakın takip içeren çalışmalarından ötürü Başkan Nuhoğlu’na teşekkür etti.

Moda kıyısına demirleyen ve zemin temizleme çalışmalarını sürdüren gemiyi gözlemleyen Nuhoğlu, balıkçı teknelerinde oturan ve parklarda gezinen aileleri de “burada çok fazla zaman geçirmeyin, kokudan ve mikroptan etkilenmeyin” diyerek uyardı. Göreve geldiği günden bugüne Kurbağalıdere’yi gündemde tutmaya çalıştığını ve süreci İBB’ye de taşıdığına dikkat çeken Başkan Nuhoğlu, Kadıköy’de çalışmaların yakın takipçisi olacaklarını belirtti.

 

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

atasehir

Ataşehir Belediyespor kupasına kavuştu

TFF Kadınlar 1. Futbol Ligi’nin şampiyonu Ataşehir Belediyespor, Yenisahra Stadı’nda 5-1 galip geldiği Beşiktaş maçının ardından kupasına kavuştu. ...