Kızıltoprak Sanat Galerisi

Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde Hakan Esmer Sergisi

Kızıltoprak Sanat Galerisi

Kızıltoprak Sanat Galerisi, 7-31 Mayıs 2016 tarihleri arasında doğanın kendisine verdiği enerjiyi yansıttığını ifade ettiği coşkulu renkleri ve usta kompozisyonlarıyla Hakan Esmer’in resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı, kendisi ve çalışmaları ile ilgili şunları söylüyor: “Yaşadığımız dünya içerisinde her şey hızla değişiyor. Bu değişen dünyada en büyük alışveriş kültürle yaşanıyor. Bu kültürün bir parçası olmak, paylaşımımı sürekli kılmak için doğayla sözleşiyorum. Doğanın devingen yapısını görünenin dışında değişik açılardan renklerimle kuşatarak, küreselleşen dünyaya inat tuvallerimde yeniden nefes almasını sağlamaya çalışıyorum.

Kızıltoprak Sanat GalerisiKimine çılgınca ve abartılı gelen renkler, aslında bana doğanın verdiği enerjiyi yansıtıyor. Belki de kendim için bir dünya yaratıyorum. Renkleri abartıyorum. Algılanabilecek her duyguyu bir cümbüşe çeviriyorum. Bunu yaparken de evrensel bütünlüğü atlamıyorum. Dinginliği korumaya dikkat ediyorum. Konuyu renklerimin içinde eritiyorum. Sanat anlayışımda bu kimi zaman figür, kimi zaman renk, kimi zaman bir çiçek ve balıkçının ağı olarak beliriverir. Duygular coşar ve tuvallerimde yerini alır. Doğa ve figür temelde aynıdır, sadece biçimleri değişir. Renklerimle bunları oluştururken resmimle sürekli yüzleşme halindeyim. Sorgularım,  düşünürüm, kucaklarım, uzaklaşırım. Benim yaşadığım bu kocaman duygu yoğunluğunu, sanatseverlerin de izlerken resmin bir parçasıymış gibi bu yüzleşme anını benimle paylaşmalarını arzuluyorum.”

HAKAN ESMER HAKKINDA…

1973 yılında Vakfıkebir Trabzon’da doğan Hakan Esmer, 1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Resim İş Eğitimi Bölümü’nden mezun olup, aynı yıl Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans programını tamamladı. 1996-2012 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak Temel Sanat Eğitimi, Duvar Resmi Teknikleri, Vitray ve Resim derslerini yürüttü. 2012 yılında görevinden ayrılan Esmer, çalışmalarını halen Eskişehir’de atölyesinde sürdürmekte.

42. kişisel sergisini açacak olan sanatçının; aralarında Eczacılar Birliği Resim Yarışması, Tekel Resim Yarışması, Şefik Bursalı Resim Yarışması, Antalya Resim Festivali, Talens Resim Yarışması, Tunus/Monastir Uluslararası Plastik Sanatlar Festivali “Büyük Ödülü”nün de bulunduğu toplam 15 ödülü bulunmakta. T.C. Dışişleri Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen proje kapsamında eserleri Berlin (Almanya), Abuja (Nijerya) ve Nahcivan Özerk Bölgesi T.C. Büyükelçilik koleksiyonlarına dahil edildi.

Hakan Esmer’in bu duygularla ürettiği çeşitli boyutlarda 30 eseri (Cafe/Diyaloglar, Çingene Çiçekçiler, Heyamola, Soyutlamalar), 7-31 Mayıs 2016 tarihlerinde Pazar, Pazartesi hariç her gün 12.00-19.00 saatleri arasında Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

KIZILTOPRAK SANAT GALERİSİ

Kızıltoprak, Rüştiye Sok. No: 47 Kadıköy

Tel: (0216) 418 38 06  –  www.kiziltopraksanatgalerisi.net

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...