Kelimeleriyle tarihe ışık tutuyor; Nazan Şara Şatana…

1

Turizm alanındaki engin tecrübesi, yerli ve yabancı pek çok yayında okurla buluştuğu köşeyazarlığı kariyeri, senaryo çalışmaları ve bazıları T.B.M.M. Kütüphanesi’ne kabul edilen birbirinden değerli kitaplarıyla tanınan Nazan Şara Şatana; yeni kitap projesi “Topkapı Şifresi” ile bu kez saklı kalmış tarihsel gerçekleri aydınlatıyor. 

On parmağında on marifet taşıyan kişilerden biri de Nazan Şara Şatana… Genç yaşına rağmen hayatın birçok alanında, farklı iş kollarında birbirinden başarılı işlere imza atmış bir isim… Şatana’nın gazetecilikten turizm alanında yöneticiliğe, senaristlikten yönetmenliğe ve kitap yazarlığına uzanan başarı öyküsü, yakın zamanda okurlarla buluşacak popüler tarih serisi “Topkapı Şifresi” ile devam edeceğe benziyor.

Basından turizme…

“Günaydın” gazetesinin Ankara bürosunda muhabir olarak gazetecilik hayatına başlayan Şatana; Meclis, Adliye, TRT ve magazin muhabiri olarak gazetecilik kariyerini sürdürdü. TRT için seslendirme çalışmaları yaptı. “Merhaba” ve “Haftanın Sesi” gazetelerinde yine muhabir olarak görev yapmasının ardından, 1989 yılında turizm sektörüne geçiş yapan Nazan Şara Şatana; yirmi yıla yaklaşan turizm kariyerinde, Ege ve Akdeniz’in beş yıldızlı tesislerinde yöneticilik yaptı. Bu tesislerin birçoğunda, animasyonunu hazırladığı çeşitli teatral gösteriler ve müzikallerde gerek yönetmen, gerekse oyuncu olarak rol aldı. 

2Seri halinde yayınlanan ve devam edecek olan “Otel I – Uzun bir gece” ve “Otel II – Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi” kitapları, birçok turizm tesisinde çalışanlara eğitim olarak okutulmasının yanı sıra, kısa sürede turizmcilerin başucu kitapları arasında yerini aldı. Mitolojiden esinlenerek yazdığı “Zeus’un Aşkları” ve Yunanca’ya da çevrilen “Herkül-Herakles’in Kadınları”, yine alanlarında ilklere imza atan yayınlar oldu. ISO 9001 belgesine sahip olan turizmci yazarın; Turizm Bakanlığı – Yöneticilerin Yöneticisi Seminer (toplu çalışma) Sertifika Belgesi ile organizasyon, dekorasyon, motivasyon (isteklendirme) protokol belgeleri ve birçok kuruluştan başarı belgeleri bulunmakta.

Devam eden yazı kariyeri… 

TGRT’de yayınlanan tv filmi “Evlat” ve yine birçok kanalda yayınlanmış kısa tv filmleri bulunan Şatana; halen yurtiçi ve yurtdışı çeşitli dergilerde ve yerel gazetelerde tarih ve araştırma alanlarında köşeyazarlığı yapıyor. Şiirlerinin kitap olarak yayınlanmasının yanı sıra, google-şiir perisinde de şiirseverlerle buluşan başarılı yazar; birçok yurtdışı yarışma programınında internet özel jürisi olarak görev yapmakta. Tarihi, dram, aksiyon, komedi ve sitcom alanlarında senaryo çalışmaları olan Nazan Şara Şatana’nın; içlerinde T.B.M.M. Kütüphanesi’ne girmeye hak kazanmış “Asar Şamil ve Rus Terzi”, “Şarkın Modern Gelini Şehribahar”, “Havada Kekik Kokusu Vardı” gibi değerli eserlerden oluşan yayınlanmış on kitabı bulunmakta. 

Şatana’nın halen üzerinde çalıştığı müzikal projesi “Mevlana ve Şems”in yanı sıra, yakın dönemde yayınlanacak olan “Topkapı Şifresi”, “Taşlar; 2012-Kıyamet”, “II. Beyazıt-Yeniçeri; Muhammet’le Anca Sultan’ın Aşkı”, “Mihrace”, “İstanbul-İstanbul; Eski ve Yeni”, “Harem-Zevk-ü Bilim-Bilim-i Saadet” isimli kitapları da okurlarla buluşmayı beklemekte. 

Şatana’nın yayınlanmak üzere olan tarihi-dram-aksiyon türündeki romanı “Topkapı Şifresi”nde; Osmanlı soyundan gelen ve Fransa’nın Nice şehrinde Osmanlı örf adetleri içinde yaşayan Devlet Sultan’ın, Paris’te yaşayan sosyetenin yakından tanıdığı ressam torunu Şehzade Fatihcanhan ve kardeşi Rüzgarhan’ı İstanbul’a göndermesi ekseninde gelişen olaylar konu edilmekte. Dört büyük cilt olarak yayınlanacak olan eser, bugünü ve geçmişi anlatırken Haçlı Seferleri’nden, İslamiyet’ten ve Hazreti İsa’dan, kutsal kâseden, olması ihtimali üzerinde durulan İsa’nın soyundan, Topkapı Sarayı’nın ve özellikle Ayasofya’nın sırlarından söz etmekte. 

Son günlerin popüler konularından İstanbul’un fethinin de anlatıldığı kitapta, sürgüne giden saltanatın bugünkü durumu ile Osmanlı Vakfı çalışmaları da irdelenmekte. Tarih ve macera tutkunlarına bizden duyurması… 

www.nazansarasatana.com

top55 copy

Bir yorum

  1. tuğba öztürk

    Nazan hanım Türk edebiyatının önemli kalemlerinden biridir. Şimdiye kadar çıkan tüm eserlerini okuyan bir okuyucusu olarak Topkapı Şifresi adlı eserini sabırsızlıkla bekliyorum. Yine masal tadında muhteşem bir tarih romanı olduğuna inanıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Aşiyan Musiki Derneği

Aşiyan Musiki Derneği’nden yılın son konseri

Kadıköy’ün önemli değerleri arasında gösterilen Sadık Kavas yönetimindeki Aşiyan Musiki Derneği, 15 yılı aşkın tarihindeki 62, 2018 yılının ...