Altınok Öz

Kartal’da kentsel dönüşüm hız kesmiyor

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün ortaya koyduğu “Dönüşümde Kartal Modeli” ile 2009 yılından bu yana kentsel dönüşüm çerçevesinde gerçekleştirilen yıkımlar, diğer ilçelerden farklı olarak törenle yapılmaya devam ediyor.

İlçedeki kentsel dönüşüm zincirine, Kordonboyu Mahallesi Tekel Caddesi’nde yer alan Usta Sitesi de dahil oldu. 8 bin 115 metrekarelik alanda yer alan Usta Sitesi’nden 4 blok, Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen yıkım töreniyle daha güvenli binalarda yaşamak için ilk adımı attı. Yıkım törenine Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Resim Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Esat Ergil, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, birim müdürleri, mahalle muhtarları, Kartal Belediyesi iştirak şirketlerinin yöneticileri, mülk sahipleri ve çok sayıda mahalle sakini katıldı.

KARTAL DEĞİŞİYOR, DÖNÜŞÜYOR…

Yıkım töreninde konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz; “Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Para korkaktır, istikrar bekler. Para rejim beklemez. Faşizimde de komünizmde de eğer istikrar varsa para orda olur, ama istikrarsız gibi görünen bir dönemde bu yatırım cesaretini gösteren yatırımcıyı önce kutluyorum. Kartal değişiyor, dönüşüyor. Neredeyse haftada bir yıkım törenleri yapıyoruz ya da biten inşaatların sakinlerini evine yerleştirme törenleri yapıyoruz. Kartal değişip dönüşürken, Türkiye de değişip dönüşüyor” dedi.

kartalda-kentsel-donusum-hiz-kesmiyor-2

İLÇENİN MAHALLE BAZINDA RÖNTGENİ ÇEKİLİYOR…

Başkan Altınok Öz, Tak Kartal Tasarım Araştırma Katılım ekibinin, değişim ve dönüşüme aday bölgeler için hazırlanan projelerin halkın üstündeki etkilerinin ne olduğunu araştırdığını hatırlatarak; “Türkiye’de ilk defa ÇED raporuna benzer şekilde dönüşümün insan üzerindeki etkilerine dair SED raporu hazırladılar. Bu sabah bir sunum yaptılar. Bu da mahalle eylem planıydı. Vatandaşın 5 dakikalık mesafede çocuğu veya torununu elinden tuttuğu zaman götürebileceği park alanı var mı, kreş alanı var mı, sağlık alanı var mı, spor alanı var mı? Bunların hepsinin röntgenini çektik ve çalışma arkadaşlarımıza bunu sunacağız. Bazı bölgeler boş. O zaman ne yapacağız? Hangi bölgede kreş yoksa, hangi bölgede park yoksa, hangi bölgede spor alanı yoksa belediye olarak planlarımızı bu yönde yürütmemiz gerekiyor. Her mahalle muhtarı, kendi mahallesiyle ilgili eksiklikleri bir an önce tamamladığı takdirde bütününün resmini çeken kitabı hem muhtarlarımıza, hem meclis üyelerimize, hem de vatandaşlarımıza vermiş olacağız. Bu bizim bir rehberimiz olacak. Bu konuda herkesin katkısını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ EŞLİĞİNDE YIKIM GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

Konuşmaların ardından Kartal Belediyesi Deprem Dönüşüm ve Yapı Kontrol Müdürlüğü’nün organize ettiği yıkım töreninde Zabıta Ekipleri, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Sivil Savunma Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin güvenlik önlemi aldığı alanda yıkım işlemi gerçekleştirildi. Dönüşüm kapsamında yeni yapılacak olan binalar, 26 katlı 2 bloktan oluşacak. 170 bağımsız bölümün yer alacağı sitede açık yüzme havuzu, katlı kapalı otopark, basketbol sahası ve çocuk oyun alanları bulunuyor.

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

atasehir

Ataşehir Belediyespor kupasına kavuştu

TFF Kadınlar 1. Futbol Ligi’nin şampiyonu Ataşehir Belediyespor, Yenisahra Stadı’nda 5-1 galip geldiği Beşiktaş maçının ardından kupasına kavuştu. ...