Kartal Belediyesi sokak hayvanlarına çip takıyor…

Sokak hayvanları için birçok projeyi hayata geçiren Kartal Belediyesi, ilçedeki sokak hayvanlarına mikroçip takarak takiplerini sağlıyor.

Veteriner İşleri Müürlüğü tarafından sokaklardan toplanan köpekler ve kliniğe gönüllülerce getirilen kediler ilk olarak kısırlaştırma, aşılama ve tedaviden oluşan rehabilitasyon sürecinden geçiyor. Ardından, içinde kendileri ile ilgili bilgilerin elektronik olarak yazılı olduğu çipler takılarak, yaşadıkları ortama geri bırakılıyor. Hayvanların her türlü bakımlarını yaparak kaliteli ve uzun yaşamalarını sağlayan ekipler, ayda ortalama 50-60 kedi ile 50 civarında köpeği bu şekilde rehabilite ediyor. Görevli veteriner hekimlerin gerçekleştirdiği uygulamada sokak hayvanlarının tespiti, vatandaşların ihbarı veya ekipler tarafından gerçekleştiriliyor.

KISIRLAŞTIRMA, AŞILAMA VE TEDAVİ…

Çip yönteminde, kedi ve yavru köpekler için deri altına enjeksiyon yöntemi kullanılıyor. Büyük köpeklerde ise kulağa küpe takılması yöntemi kullanılıyor. Çip takılması işlemi sırasında, hayvanlar narkoz verilerek uyutuluyor. Çip takılması sırasında kısırlaştırma, aşılama ve tedavi gibi 3 aşamadan geçen hayvanlar, daha sonra alındıkları noktalara geri bırakılıyor. Hayvanların üzerindeki çip, özel bir cihazın hayvanın derisine yaklaştırılması ile okunabiliyor. Hayvanla ilgili barkod bilgileri, cihazın ekranında beliriyor ve bu bilgi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Vetistanbul Hayvan Kayıt Sistemi’nde yer alan bilgilere ulaşılıyor. Hayvanın kısırlaştırılması, aşıları, yaşadığı ilçe ve sokak gibi bilgiler sisteme işleniyor. Bu sayede, hayvan başka bir ilçede bulunsa bile hakkındaki bilgilere ulaşılabiliyor.

HAYVANLARIN ÜREMESİ KONTROL ALTINA ALINIYOR…

Çip takılan hayvanların üremesini kontrol altına almak isteyen Kartal Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, kısırlaştırma operasyonu da yapıyor. Narkoz etkisi altında yapılan işlemde, uzman veterinerler ayda ortalama 50 civarında kedi ve köpeği kısırlaştırıyor. Kediler için kısırlaştırma işlemi Yakacık’ta bulunan ameliyathanede gerçekleştirilirken, köpeklere yapılan kısırlaştırma ameliyatları ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tesislerinde Kartal Belediyesi’ne bağlı çalışan veterinerler tarafından yapılıyor.

sporvitrini

Hakkında Oğul Kayserilioğlu

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kartal Belediyesi

Kartal Belediyesi’ne “Düşük Karbon Kahramanı” ödülü

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında, sera gazı salınımında ...