Kardeş okullar arasında ikinci gönül köprüsü kuruldu…

Küçükyalı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Almanya’nın August Bebel Schule okulları arasındaki yakın ilişki, iki ülke arasında örülen kültür ve eğitim ağlarıyla devam ediyor.

“Kardeş Okullar Projesi” kapsamında ilk adım, Küçükyalı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni Şubat ayında Almanya’nın Offenbach şehrine gerçekleştirdiği ziyaretle atıldı. Alman okulunun iade-i ziyareti ise bu ay içinde düzenlendi. 30 öğrenci ve 4 öğretmenden oluşan grup, kardeş okulunun Aydınevler’de bir hafta misafiri oldu.

Alman ekip, bir haftayı hem eğitim-öğretim hem de farklı bir toplumu tanıma anlamında yoğun bir tempoda geçirdi. Gruba öncelikle Küçükyalı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin bölümleri tanıtıldı. Almanya’dan farklı kökenlerdeki öğrenciler, çeşitli derslere girerek gözlemlerde bulundular.

Alman öğretmenler, Türk öğrencilere kendi dillerinde ders anlatıp, bilimin evrensel dilini gösterme imkânı buldular. Kardeş okullarını tanımak için öğrenci ve öğretmenlere sorular sordular, aynı şekilde Türk öğrenciler de Alman öğrenci ve öğretmenlerine merak ettikleri soruları yönelttiler. Okulda gerçekleştirilen basketbol maçıyla ise, öğrenciler arasındaki yakınlaşma ortamı zenginleştirildi.

Kartal Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdiresi Hülya Narsap’ın davetiyle, Kız Meslek Lisesi ziyareti de gerçekleştirildi. Türkiye’nin farklı türlerdeki okullarını görme şansı yakalayan Alman ekip, Türk eğitim sisteminin kendi eğitim sistemleriyle olan farklılık ve benzerliklerinin üzerinde durdu. 


 

 

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kuzey Ormanları Savunması’ndan 3. köprü eylemi…

Kuzey Ormanları Savunması üyesi bir grup, Sarıyer Uskumruköy’de 3. köprünün bağlantı yollarının geçtiği şantiye önünde köprü inşaatını protesto ...