Karagöz-Hacivat okulları gezecek…

3

Pendik Belediyesi’nin düzenlediği yeni etkinlik, öğrencilere tarihi sanatlarımızdan biri olan Türk gölge oyununu tanıtıyor. Gölge oyunu ustası Suat Veral yönetimindeki Karagöz-Hacivat oyunu, Abdurrahmangazi ve Şeyhli İlköğretim Okulları’nda gerçekleştirilen ilk gösterilerde öğrencilere hiç yaşamadıkları anlar yaşattı.

Biri asabi, diğeri her duyduğunu farklı algılayan iki karakterin birbirleri ile olan tezat ilişkisini ironi ve komedi şeklinde seyirciye aktaran tarihi sanatımız gölge oyununda, Karagöz ve Hacivat’ın birbiri ile olan tekerlemeli komik diyalogları, Pendikli öğrencilere ilk oyunda kahkaha dolu anlar yaşattı.

Karagöz ve Hacivat kimdir?

Çoğu öğrencinin ilk defa izlediği gölge oyununda Karagöz başrolü oynarken, karakter itibariyle cesur ve gözüpektir. Bu yüzden birçok kereler başı çeşitli kişilerle derde girer. Sonunda Hacivat’ın yardımı ile kurtulur. Türkçe’yi ağdalı bir şekilde veya bozarak konuşan taşra tipleri ile alay eder. Perdede halkı temsil eder.

2

Hacivat ise, Karagöz’e göre eğitimli, her konuda az da olsa entelektüel bilgisi olan bir kişilik. Herkesin gönlüne göre şerbet vermesini bilir. Konuşmasında Arap ve Fars dilinin gramer dili görülür. Her oyunda Karagöz’den dayak yemesine karşılık, yine de arkadaşlıkları ilk günkü gibi devam eder.

Bir yıl boyunca öğrencilerle buluşacak…

Suat Veral yönetimindeki Karagöz-Hacivat oyunu, bir sezon boyunca Pendik’teki ilköğretim okullarında sahnelenecek. Gölge oyununun bu ay sahne alacağı okullar ise şöyle: 11 Ocak – Mustafa Karuşağı İ.O. ve F. S. Mehme İ.O., 18 Ocak – Kılıçarslan İ.O. ve Orhan Sinan Hamzaoğlu İ.O., 25 Ocak Yıldırım Beyazat İ.O. ve Prof Erol Güngör İ.O.

1

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Pendik

Pendik Çarşı’ya üç katlı otopark

Pendik Çarşı’nın otopark ihtiyacını karşılamak amacıyla Mostar Viyadüğü yanına inşa edilen 462 araç kapasiteli katlı otopark tamamlandı. Pendik ...