Kanal Riva’da imzalar atıldı 

Beykoz Belediyesi ile Koltek Müşavirlik firması arasında “Riva Deresi Çevre Koruma, Su Güvenliği ile Kentsel Tasarım Projesi” için ihale sözleşmesiyle Kanal Riva’da imzalar atılmış oldu. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in makamında yapılan toplantıda Başkan Yardımcısı Eyüp Salih Elmas, Başkan Danışmanı Nevzat Oral, Plan ve Proje Müdürü Hayriye Gül Totu ve firma yetkilileri hazır bulundu.

BAŞKAN ÇELİKBİLEK: KANAL RİVA, YENİ ÇEKİM MERKEZİ OLACAK…

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yücel Çelikbilek; “İstanbul’un vizyon projesi Kanal İstanbul’un yerel versiyonu olarak ve Beykoz’un turizm potansiyeline, geleceğine ve turistik tesis anlayışının gelişmesine büyük katkı sunacak Kanal Riva Projesi’ni hayata geçirmek için adımlarımızı attık. İlçemizde yeni istihdam olanakları sağlanması ve tesis kalitesini artırmasını beklediğimiz projede, çevrenin korunması ve organik tarımın desteklenmesi de amaçlanmakta. Akademik ve bilimsel tecrübelerle hayata geçecek Kanal Riva Projesi’yle bölgemiz, İstanbul’un yeni çekim merkezi haline gelecek. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.

Kanal Riva

BAŞKAN YARDIMCISI ELMAS: BÖLGENİN CAZİBESİ VE DEĞERİNİ ARTTIRACAK…

Başkan Yardımcısı Eyüp Salih Elmas ise; “Riva Deresi Çevre Koruma, Su Güvenliği ile Kentsel Tasarım Projesi, dere ıslahının çevreci ve katılımcı bir şekilde çözülmesi anlamında önemli bir proje. Bu projeyle dere ıslahıyla su güvenliği sağlanırken, Kentsel Tasarım Projesi’nin katkılarıyla da bölgenin cazibesi ve değeri artacak. Ayrıca, projeye eşzamanlı olarak tüm hazırlıkları tamamlanan imar planları da yürütülecek. Tüm faaliyetlerimiz, DSİ ile yaptığımız protokol kapsamında ortak yürütülecek olup, kentsel tasarım çalışmalarında İTÜ Peyzaj Mimarlığı hocaları danışmanlık edecek” şeklinde konuştu.

Kanal Riva

PROJE NEYİ KAPSIYOR?

İstanbulluların doğa ve yeşille buluştuğu Riva Deresi ve çevresinde yeni bir turizm cenneti yapılacak. Kanal Riva projesiyle Beykoz’a sosyal donatı ve spor alanları kazandırılacak olup, bugüne kadar adı sel baskınlarıyla gündeme gelen Riva, mevcut derenin ıslahı, bazı bölümlerin tekne turizmine açılması, organik tarımın desteklenmesi, kanal etrafında spor, dinlenme, bisiklet ve yürüyüş alanları ile turizm tesislerinin kurulmasını kapsıyor. Projeyle ilçede bölgesel kalkınmanın sağlanması, şehre cazip ve nitelikli bir turizm alanının kazandırılması hedefleniyor.

Kanal Riva

TEKNE GEZİNTİLERİ YAPILACAK…

Proje, Riva Deresi’nin DSİ tarafından ıslahı yapılan kısmından başlayarak, denize dökülen 17 km’lik bölümü kapsayacak. 17 km’lik şeridin devamında yer alan 15 km’lik kısmında uygulamaya geçirilecek. Kanalda balık avcılığı yapılabilecek ve tekneler için çekek yerleri yer alacak. Riva’yı şehrin yeni çekim merkezi haline getirecek olan proje kapsamında, kanal çevresinde doğal dokuya uyumlu günübirlik ve konaklamalı butik tesisler planlanacak. Bu tesislerde ziyaretçilere kaliteli konaklama ve aktivite imkânları sunulurken, yaklaşık 5 bin kişiye iş imkânı ve istihdam sağlanacak. Ayrıca, Riva ve civar köylerde organik tarım ekonomisi desteklenecek olup, bu yönüyle bölgesel kalkınmaya da önemli etkisi bulunacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Sıfır Atık

“Sıfır Atık” pazarlara açıldı

Beykoz Belediyesi, Türkiye’de öncülük ettiği “Sıfır Atık” projesine pazar yerlerini de dâhil etti. Bu kapsamda pazar yerlerinden toplanan ...