Kadıköy’ün eşsiz güzelliğinde bir çıban…

Yıllardır konuşuldu, ancak bir arpa boyu yol alınamadı. Otobüs ve minibüs durakları, günün her saatinde Rıhtım’ı felç etmeye devam ediyor. Kadıköylüler, Haydarpaşa ve Rıhtım manzaralarının kendilerine iade edileceği günü bekliyor…

Bir şehir düşünün ki, Anadolu Yakası ve İstanbul Boğazı arasında köprü… Bir şehir düşünün ki, tüm ulaşım ağlarının ortak noktası… İlçenin en hareketli ve dikkat çekici noktalarından biri, otobüs ve minibüs karmaşasına teslim ediliyor. Deniz kenarının eşsiz güzelliği, trafik kaosu ve karmaşa ile yok olup gidiyor.

SEYYAR SATICI ve DEĞNEKÇİLER KOL GEZİYOR…

Rıhtım’da bir bank köşesine oturup, nefes almak bile neredeyse imkânsız… İstanbul’un birçok ilçesinden çantasını alıp, bir otobüs yolculuğu ile soluğu Rıhtım’da alan seyyar satıcılar, minibüs ve otobüs durakları çevresini ticari bir alana çevirdi. Gün içerisinde onbinlerce kişinin geçiş noktasında yapılan yoğun denetimlere rağmen, aşırı seyyar satıcı ve değnekçi akını nedeniyle sorunun çözülemediği biliniyor.

UZUN ARAÇ KUYRUKLARI, KULAKLARI SAĞIR EDEN KORNA SESLERİ…

Rıhtım’ın eşsiz dokusuna darbe vuran en büyük faktörlerden biri, şüphesiz trafik kaosu… Yüzlerce otobüsün aynı anda hareket etmeye çalıştığı otobüs peronlarındaki kaos, sinirleri alt üst edecek seviyeye geldi. Rıhtım Caddesi’nde otobüsler ve olağan trafik akışının birbirine girmesi nedeniyle, trafik ışıkları önemli ölçüde işlevini yitiriyor. Buna minibüslerin alışılagelmiş kural ihlalleri de eklenince, Rıhtım’ın hemen hemen 24 saati kaosa dönüşüyor. Trafik akışına katkı sağlaması bir yana kaos getiren korna sesleri, Kadıköy yaşamını alt üst etti. Rıhtım’da restaurant ve kafeteryalarda nezih bir ortamda oturmak imkânsız bir hal aldı.

KADIKÖYLÜ, MODA’DA OLDUĞU GİBİ SAHİLİ YAŞAMAK İSTİYOR…

Moda sahilleri, Anadolu Yakası’nın modern yüzü oldu. Bisiklet ve koşu yollarının yanı sıra geniş gezinti ve dinlenme alanları, ilçenin dokusu ile örtüşüyor. Kadıköylüler, Rıhtım’ı da en güzel haliyle yaşamak istiyor.

RİNG SEFERLERİ, SORUNU İLK AŞAMADA SORUNU ÇÖZER…

İstanbul’un en değerli noktalarından biri olan Rıhtım’da kaosu getiren en büyük faktörlerden biri, araçların dakikalarca duraklarında yolcu ve kalkış saatlerini beklemeleri… Geniş arsalara sahip olma özelliği taşıyan Anadolu Yakası’nda uygun bir noktanın İEET ve minibüsler için merkez haline dönüştürülmesi, sorunu ilk aşamada önemli ölçüde ortadan kaldırabilir. Duraklarına gelen otobüs ve minibüsler, yolcularını aldıkları gibi hareket ettiklerinde kaos, yerini olağan akışa bırakabilir.

ARDINDAN YEŞİL ALAN OLARAK DÜZENLENEN BİR RIHTIM…

Vapur trafiği, Kadıköy için büyük önem taşıyor. Bu nedenle Rıhtım’da vapurların kaldırılması gündemde değil… Yine vapur ulaşımının, bulunduğu bölgeye olumsuz yansımasının aksine katkı sağladığı biliniyor. Otobüs ve minibüs duraklarının kaldırılması ile birlikte yeşil alana dönüşebilecek Rıhtım çevrelerinde, sağlıklı deniz ulaşımı ve günlük yaşamsal olanakların sağlanabileceği öngörülüyor. Örnek bir adım, Kadıköy’ün komşusu Harem’de atıldı. Gözler, Kadıköylülerin yıllardır beklediği çalışmaya çevrildi.

sporvitrini

Hakkında Haber Merkezi

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy Sahaf Günleri başladı

Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliğiyle Kadıköy Sahaf Günleri, kitap severlerin yoğun ilgisiyle devam ediyor. Ali Suavi ...