Kadıköy’ü ayrıcalıklı yapan 10 mekan…

BOĞA HEYKELİ

1864’de Paris’te heykeltraş İzidor Bonhevr tarafından Fransız gücünü Almanlara göstermek için yapılan Boğa Heykeli, Almanlar Fransız’ları yenince Almanya’ya getirildi. Türkiye, 1. Dünya Savaşı’na Almanya ile girerek İngiliz ve Fransızlar’la savaştığı için “güç simgesi” olarak Boğa Heykeli, Başkomutan Vekili Enver Paşa’ya Alman Kralı II. Wilhelm tarafından 1917 yılında armağan edildi. Kadıköy’ün sembolü olan Boğa Heykeli, beş-altı yer değiştirdikten sonra 1969 yılında Kadıköy Kaymakamlık Binası önüne kondu. Daha sonra 1987 yıllında ise şimdiki yeri olan Altıyol kavşağına taşındı.

HAYDARPAŞA GARI

haydarpaşa

II. Abdülhamit döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde yapımına başlanmıştır. 19 Ağustos 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girdi. Anadolu insanının İstanbulla buluşma noktası oldu.

TARİHİ KADIKÖY İSKELESİ

iskele

Neo-Klasik üsluptaki Kadıköy İskelesi, 1926’da yapıldı. Beşiktaş, Kabataş ve Adalar’a vapurların kalktığı iskele, Kadıköylülerin buluşma noktalarından….

KADIKÖY ÇARŞISI

kadıköy çarşı

Türk, Rum, Yahudi ve Ermeni halklarının renkli ortak yaşamlarıyla şekillenmiştir. Özgün mimari eserlerle süslenmiş olan; manavları, balıkçıları, eski kitapçıları, lokantaları, pastaneleri ve küçük nostaljik dükkanlarının yanında camiler, kiliseler gibi tarihi eserleri ile Çarşı, Kadıköy’ün en özel yerlerindendir.

BAĞDAT CADDESİ

bağdat caddesi

Bağdat Caddesi’nin Bağdat Yolu ismini alması, Irak’tan Bağdat’ı geri alabilmek için “Bağdat Seferi” nin düzenlendiği IV. Murat dönemine denk gelir. Tarihi Bizans’a kadar uzandığı bilinen ve 1850’lere kadar boş ve ekili bir arazi olan ve bugün kısaca “Cadde” olarak anılan Bağdat Caddesi, Bostancı’da deniz otobüsleri ve dolmuş durakları önünden başlayarak, Fenerbahçe Stadı’nın ilerisinde bulunan köprüye kadar uzanır. Ulusal ve uluslararası markaların mağazalarıyla Kadıköy’ün en hareketli yerlerindendir.

BAHARİYE CADDESİ

bahariye

Tarihi birçok eserin yer aldığı, kültür-sanat aktivitelerinin gerçekleştirildiği, birçok sinema ve tiyatronun bulunduğu, alışveriş için bol seçeneğin olduğu özel bir yerdir. Bahariye Caddesi, 1992’de yayalaştırıldı.

SÜREYYA OPERASI

süreyya opera

Sultan 2. Abdülhamid zamanı seraskerlerinden Rıza Paşa’nın oğlu olan Süreyya Paşa tarafından 1927’de yaptırılan, 1930 yılında ilk sesli filmin gösterildiği Süreyya Sineması, 2007’de Kadıköy Belediyesi tarafından restore edildi. Bugün 565 koltuklu opera ve 500 kişilik balo salonu ile Süreyya Operası, Kadıköy’ün en önemli kültürel alanları arasında yer alıyor.

MODA ÇAY BAHÇESİ

moda cay bahcesi

Kadıköylülerin ailece gidip oturmaktan keyif aldığı, Moda sahilyolu üzerinden Marmara, Adalar ve Tarihi Yarımada’ya bakan, çok güzel manzarası olan bir mekandır.

FENERBAHÇE STADI

sukru_saracoglu_5

Papazın Çayırı olarak bilinen bölgede, 1999 ile 2006 yılları arasında parça parça yıkılıp yenilenerek bugünkü görünümünü kazanan Fenerbahçe Stadı, ismini 1934-1950 arasında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığı yapmış olan Şükrü Saracoğlu’ndan almıştır. Fenerbahçelilerin yenilmeyeceklerine inandıkları Saraçoğlu, Türkiye’nin 4. büyük stadı…

sporvitrini

Hakkında Kadir Toprakkaya

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Veysi Akay

Kadıköylü Veysi Akay, milletvekili adaylığına aday oldu

AKAY Kolejleri kurucusu Kadıköylü Veysi Akay, Ak Parti İstanbul 1. Bölge’den aday adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Aynı ...