Kadıköy’e 3 metrelik Gezi Anıtı…

Kadıköy Belediye Başkanlığı görevini devretmeye hazırlanan Selami Öztürk, Kadıköy’e 3 metrelik Gezi Anıtı ile veda ediyor.

Heykeltıraş Prof. Rahmi Aksungur ve eşi Doç. Ayla Aksungur’un yapımına devam ettikleri ve “Gezi’de Sonbahar” adını verdikleri heykelin basın tanıtım toplantısı, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk tarafından yapıldı.

Başkan Öztürk, AKP iktidarının oluşturduğu baskıcı uygulamalara karşı ilk ve önemli kırılmanın Gezi Olayları ile başladığına dikkat çekerek, İstanbul’da başlayan direnişin başka illere de yayıldığını ve sonrasında birçok gencin hayatını kaybettiğini belirtti. Öztürk, sözlerine şu şekilde devam etti:

HEYKEL, GEZİ OLAYLARI’NIN YILDÖNÜMÜNDE AÇILACAK…

“Gezi Olayları’na en büyük destek Kadıköy’den ve Kadıköylülerden geldi. Sonrasında oluşan forumlar da Kadıköy’de demokratik bir biçimde devam etti. Aslında ‘Direniş Heykeli’ dediğim bu anıtın yapılması fikri de bu forumlarda ortaya çıktı. Prof. Rahmi Aksungur’un tasarladığı heykeli, Gezi Olayları’nın yıldönümünde Tarihi Kadıköy Çarşısı’nın girişine dikeceğiz. Heykel, hem evlatlarını yitiren anaları, hem de gaz yiyen kırmızılı kadını temsil ediyor. Kırmızılı kadının işaret ettiği yapraklar ise yitirilen her canı, her genci temsil ediyor. Umarız bunlara başka canlar eklenmez.”

KIRMIZILI KADIN VE ŞEHİT VURGUSU…

Heykeltıraş Prof. Rahmi Aksungur ile eşi Doç. Ayla Aksungur’un yapımına devam ettiği “Gezi’de Sonbahar” adlı heykelin boyu, kaidesiyle birlikte 3 metreyi aşıyor.  Heykelde hem Gezi’nin simgesi kırmızılı kadın ve anneler, hem de hayatını kaybeden gençler, düşen yeşil çınar yapraklarıyla tasvir ediliyor. Kırmızı olarak yapılan heykelde, kırmızı renk ile hem şehit vurgusu, hem de Gezi Olayları’nın simgelerinden olan kırmızılı kadın vurgusu yapılıyor.

HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ YAZILACAK…

Çelik takviyeli kompozit fiber kullanılarak yapılan heykelin kaidesine ise Gezi Direnişi sırasında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Medeni Yıldırım, Mehmet Ayvalıtaş, Hasan Ferit Gedik, Ahmet Atakan, Mustafa Sarı, Berkin Elvan, Burakcan Karamanoğlu ve gazdan etkilenerek hayatını kaybeden kişilerin isimleri yazılacak.

 

sporvitrini

Hakkında Gökçe Uğurlu

Bir Cevap Yazın

x

Check Also

Kadıköy’de halk otobüsü tramvay yoluna girdi!

Kadıköy’de direksiyonu kilitlendiği öne sürülen İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı özel halk otobüsü kaza yaptı. Kaza saat 10.00 sıralarında ...