Kadıköy’de Deniz Atıkları Sergisi…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” kutlamaları çerçevesinde Kadıköy’de anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ve İBB iştirak şirketlerinden İSTAÇ tarafından Kadıköy İskelesi’nde düzenlenen etkinlikte, yıl boyunca özel tekneler ve dalgıçlar ile yapılan deniz tabanı temizliği çalışmalarında çıkan atıklar, sahilde kurulan alanda sergiye sunuldu.

DALGIÇLAR ANLIK ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİ…

İSTAÇ AŞ’ye bağlı dalgıçlar, etkinlik kapsamında Kadıköy İskelesi’nde de anlık çalışma yaparken, deniz tabanından çıkan çeşitli atıkları ve eşyaları sahilde vatandaşların seyrine sundu.

NE ARARSANIZ DENİZDE MEVCUT!..

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutlamak ve bu vesileyle çevre bilincini artırmak için yapılan organizasyonda, deniz tabanından çıkan birbirinden ilginç aletler, eşyalar ve atıklar, vatandaşlar tarafından ilgiyle incelendi. Tekerlek ve şişelerin çoğunlukta olduğu deniz tabanından çıkarılan atıklar arasında televizyonlardan telefonlara, oyuncak helikopterden kevgire, küreğe, direksiyona ve bisikletten bebek arabasına kadar birbirinden şaşırtıcı birçok eşya yer aldı.

CANLILIK VE SULARIMIZ TEHLİKE ALTINDA…

İSTAÇ AŞ’ye bağlı olarak deniz tabanı temizliği yapan dalgıç Eser Erol, yaptıkları dalışlarda birçok çöp, atık ve çeşitli eşyalar çıkardıklarını söyledi. “Denizin altı görünmediği için attığımız çöpler kayboluyor sanıyoruz” diyen Erol, şunları ifade etti: “Maalesef denizlerimizin altı çok kirli… İnanılmaz derecede kirlilik var, deniz tabanında her şey iç içe… Canlıların yaşam alanları yok, yuva yapacakları yerler yok. Bununla beraber kirlilik, onların üremesini de engelliyor. Bu şekilde hem canlılık, hem de sularımız tehlike altında oluyor.”

ÇOCUKLAR İÇİN RESİM ÇİZME ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ…

Etkinlik kapsamında çocuklar için de resim çizme şenliği düzenlendi. Çocukların doğa ve çevre bilinci ile ilgili yaptığı resimler, Kadıköy Sahili’nde sergiye sunuldu. Etkinliğe katılan vatandaşlara İSTAÇ tarafından çeşitli hediyeler de dağıtıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

holokost-ile-yuzyuze-sergisi-24-ocak-ta-acilacak

“Holokost ile Yüzyüze” sergisi, 24 Ocak’ta açılacak

Yusuf Tolga Ünker‘in siyah-beyaz Holokost fotoğraflarını renklendirerek hazırladığı “Holokost ile Yüzyüze” sergisi, 24 Ocak’ta 500. Yıl Vakfı Türk ...